Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Faro

Faro, které je administrativním centrem Algarve, mnoho turistů míjí bez zastavení, třebaže má ze všech měst v Algarve největší bohatství kulturních a historických památek a především malebnou starou čtvrť. Faro je hlavním městem provincie Algarve, ale většina turistů z něj zná bohužel jen letiště. Ke své škodě, neboť za starými městskými hradbami kolem katedrály ze 17. stol. (azulejos z doby před zemětřesením) se uchovalo krásné jádro Starého města.

Faro je hlavním městem Algarve od roku 1756. Město a jeho přístav jsou chráněny nízkými písečnými ostrovy Ilha de Culatra, Ilha da Barreta a Ilha da Faro. Ten poslední je spojen s městem hrází, a je tedy přístupný i po silnici. Faro je sídlem university a biskupství a také důležitým průmyslovým a obchodním centrem jihu země.

Krásné přímořské město bylo důležité v době římské, arabské i portugalské vlády. Jsou zde jak arabské tak římské pozůstatky, i když většina památek pochází z doby po dvou zničujících zemětřeseních (1532 a 1755).

Do staré čtvrti u přístavu se vchází klenutou branou se zvonicí z 19. století Arco da Vila. Ulice za ní, vydlážděná oblýskanými kočičími hlavami, vede ke krásnému katedrálnímu náměstí, na které je nejhezčí pohled v noci, kdy je osvětleno. Neobvyklá věž, kryté sloupořadí a dvě vnitřní kaple, to je vše, co zůstalo z původní gotické stavby katedrály z 13. století. Je v ní umístěna jedna z nejvýznamnějších algarvských sbírek sakrálního umění ze 17. a 18. století. Z věže se naskýtá hezký výhled na celé město.

V klášteře Convento de Nossa Senhora da Assunção (Klášter Naší Paní Nanebevzetí), což je nejstarší renesanční budova v Algarve, se nachází zřejmě nejkrásnější křížová chodba v jižním Portugalsku. Klášter byl pečlivě zrestaurován jako muzeum zasvěcené archeologii. Hlavním exponátem je 2 tisíce let stará římská mozaika o rozměrech 9 x 3 metry.

Vedle karmelitánského kostela z 18. století tu návštěvníci najdou další muzeum - Museo Marítimo. Hlavní tepnou Faro je ulice Rua de Santo António. Ne jejím konci se nachází etnografické muzeum, kde si můžete prohlédnout rukodělné výrobky a rekonstrukci typického algarvského domu. Muzeum stojí na okraji staré maurské čtvrti Mouraria.

Nejzajímavějším kostelem ve Faro je Igreja do Carmo (Karmelitánský kostel). Má impozantní průčelí se dvěma věžemi a krásný zlacený interiér, avšak jeho největší atrakcí je strašidelná Kostěná kaple. Tato kuriozita z 19. století je podobně jako kaple v Évoře vystavěna z lebek a kostí mnichů, kteří byli pohřbeni na přilehlém hřbitově.

Farská pláž se nachází sedm kilometrů od města. Je tvořena písečným poloostrovem, který se táhne podél pobřeží. Dostanete se na ni přes most. Už samo pobřeží Fara je zajímavé, protože z města neuvidíte rovnou moře, ale je zde ještě mnoho malých písečných ostrůvků, které je chrání. Nachází se na nich jedinečná přírodní rezervace. Před Farem se kolem zátoky rozkládá přírodní park Ria Formosa, oblíbené odpočinkové místo mnoha druhů tažných ptáků (výlety od Cais da Porta Nova).

Tipy na výlety
Na sever od Fara ve vesnici Estói se nacházejí pozůstatky římského honosného domu ze třetího století př. n. l. v lokalitě nazvané Milreu.

V okolí Fara je také mnoho možností sportovního vyžití. Jsou zde četné špičkové golfové hřiště, tenisové kurty, jezdecké areály a mnoho dalšího. Kitování v oblasti Fara je populární díky možnosti wave i speed revíru danou rozlehlou přírodní rezervací tvořenou spletí ostrůvků a kanálů, která začíná východně od Fara ve Fusetě.

Rozeklané, skalnaté pobřeží oblasti Barlavento západně od města Faro ustupuje dlouhým plochým plážím na východě. Nejvíce zastavěnou částí je pruh pobřeží na západ od Faro k Portimčo. Dlouhé pláže zde mají potřebné zázemí v podobě velkých turistických středisek.

Úsek mezi Faro a španělskou hranicí se nazývá pobřeží Sotavento a tvoří jej solné močály a laguny s nádhernými písčitými plážemi na ostrovech v pobřežních vodách.

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko