Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Setúbal

V oblasti středního Portugalska se na lisabonském pobřeží rozkládá důležité průmyslové město Setúbal, které se zároveň pyšní třetím největším přístavem v zemi. Město je považováno za jakousi vstupní bránu na poloostrov Tróia a protéká jím řeka Sado.

Setúbal je skvělým výchozím místem pro poznávání zdejší krajiny. Jižně od centra města se nachází rybářský přístav, soukromý přístav jachet, kotviště převozních lodí a rušná tržnice. Stará část města je protkána pěknými uličkami pro pěší, které ústí na náměstí lemované bezpočtem obchodů a kaváren. V dobách Římanů bylo nejdůležitějším odvětvím solení ryb, proto pod skleněnou podlahou Krajské turistické kanceláře můžete i dnes vidět obdélníkové nádrže.


Autor: Osvaldo Gago

Dominantou města je katedrála z 16. století zasvěcená Santa Marii da Graca, která se pyšní překrásnými obrazy z kachliček „azulejos“ z 18. století a zlatem zdobeným oltářem. Ulice protínající město jsou pojmenovány po významných obyvatelích Setúbalu. Jedna nese jméno po spisovateli Manuelu Barbosovi du Bocage (1765 – 1805), jehož satirická poezie jej přivedla až do vězení. Druhá ulice byla pojmenována po slavné operní zpěvačce Luíse Todiové žijící v letech 1753 – 1833.

Dalším významným svatostánkem je monumentální gotický kostel Igreja de Jesus, situovaný severně od historické části města. Kostel, jenž je dílem architekta Diega Boitace, patří k architektonickým skvostům Setúbalu. Byl postaven v roce 1494 a jeho interiér je ozdoben stáčenými sloupy. Ty jsou tesány ze tří pramenů z narůžovělého vápence pocházejícího z Arrábidy. Kamenná žebra na stropě napodobují provazy. Samotná Arrábida je proslulá písečnými plážemi a možnostmi pro horolezce.

Na ulici Rua do Balneário najdete muzeum uchovávající 14 pozoruhodných obrazů s výjevy ze života Ježíše Krista. Obrazy jsou pravděpodobně díly následníků malíře Jorgeho Afonsa (1520 – 1530). Jsou na nich použity jasné barvy, je tak patrné, že autoři byli ovlivněni vlámskou školou. Muzeum sídlí v opuštěných řeholních prostorách, které přiléhají ke kostelu Igreja de Jesus.

V Setúbalu je možné navštívit zajímavé Archeologické muzeum, v němž jsou vystaveny vykopávky z okolí města, ale také nádoby z doby bronzové, římské mince, amfory na víno a na omáčky z ryb, které byly považovány v Římě za lahůdku. V etnografické expozici je možné si prohlédnout místní umění a řemesla, včetně zpracovávání soli a korku.

Za vidění stojí také pevnost Castelo de Saõ Filipe postavená v roce 1595 ve tvaru hvězdy. V době vlády Filipa II. Španělského sloužila k tomu, aby udržela pod kontrolou piráty, anglické nájezdníky a ochránila tak místní obyvatelstvo. Dovnitř pevnosti se vstupuje mohutnou bránou a kamenným tunelem. V pevnosti se dnes nachází restaurace a nádherná malá kaple s výjevy z azulejos ze života sv. Filipa, které jsou dílem Policarpa de Oliveira Bernardese. Z široké terasy se naskýtá krásný výhled na město a ústí řeky Sado.

Ze Setúbalu je možné se vypravit na výlet do nedotčené rezervace Reserva Natural do Estuário do Sado. Jde o široké pásmo mělkých lagun a slaných bažin s ostrůvky borových lesů. Tato rezervace se stala útočištěm pro vydry, vodní ptactvo, ústřice a velké množství všemožných druhů ryb. Asi 5 km směrem na východ od Setúbalu se nachází vesnička Mouriscas se starým vodním mlýnem. Ten využívá rozdílu v úrovni hladin při přílivu a odlivu k otáčení mlýnských kamenů. Pěstování rýže a rybaření jsou dnes hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel. Z borovic rostoucích kolem laguny se získává pryskyřice.

- jap -

Předchozí články z Portugalska:
Guimarães – rodiště prvního krále
Sesimbra
Palácio de Mafra
Lisabon - Cristo Rei
Lisabon hrající teskné „fado“

Článek byl zobrazen 9 910 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko