Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Coimbra - informace o městě

Coimbra, staré universitní město leží ve vnitrozemí na břehu řeky Rio Mondego asi v polovině spojnice mezi Portem a Lisabonem. Ve městě žije okolo 100 tisíc obyvatel a naleznete zde nejstarší portugalskou universitu, jejíž historie sahá do roku 1290.

Universitu zde nechal na žádost církve postavit král Dinis. Stojí na kopci ve starší části města a dostanete se k ní několika úzkými uličkami, které ukrývají spoustu různých barů a hospůdek a samozřejmě i koleje. Pokud uslyšíte bít zvony, je to svolávání studentů k přednáškám. Zvonici uvidíte odkudkoli z města a za léta své existence se stala symbolem university. K universitním budovám také náleží pozoruhodná barokní knihovna Biblioteca Joanina, kterou nechal roku 1720 postavit král Joã V.

Ve 3 pozlacených a bohatě vyzdobených místnostech je uloženo na 30 tisíc v kůži vázaných knih v mnoha jazycích, z toho asi 2 tisíce rukopisů. Kolem stěn knihovny vedou průběžné galerie, které se opírají o dřevěné, směrem dolů se zužující sloupy vyzdobené jemnými lakovanými ornamenty. Autorem iluzionistického stropu tří sálů knihovny, zobrazujícího nad bohatě zdobenými římsami barevné nebe, je António Simŏes Ribeiro. Čtenářské stolky byly zhotoveny z nejušlechtilejšího, bohatě vykládaného brazilského dřeva.

Ve 12. století se Coimbra dokonce stala hlavním městem Portugalska. Po asi 100 letech se ale titul vrátil Lisabonu, kam se nakrátko přestěhovala i universita. Vliv, který však měla intelektuální vrstva, se šlechtě příliš nelíbil a tak universitu s radostí rychle přestěhovali co nejdál, zpátky do Coimbry.

V Coimbře kromě university nezapomeňte navštívit místní kostely a kláštery. Mají osobitou architekturu a stejně tak i svou atmosféru. V dolní části města například kostel Sao Tiago na Praça do Comércio, nedaleký Santa Cruz na náměstí Praça 8 de Maio nebo uličku vedoucí hned za náměstím, Rua de Sofia (Ulice moudrosti). Zde v minulosti sídlila teologická fakulta.

Nejvhodnějším výchozím místem k prohlídce města je náměstí Largo da Portagem. Z náměstí vychází živá obchodní ulice s pěší zónou, která spolu s navazující ulicí Rua Visconte da Luz tvoří hranici mezi Dolním a Horním městem. Průchodem do staré části Coimbry je Arco de Almedina. Za ním již naleznete cestičky vedoucí k universitě, dvěma katedrálám – Sé Velha a Sé Nova, a k věži Torre de Anto, kde je dnes galerie řemesel.

Směrem dolů k řece najdou návštěvníci nejrozsáhlejší a také nejstarší botanickou zahradu v Portugalsku (Jardim Botanico), kde jsou shromážděny rostliny z celého bývalého portugalského impéria. Botanická zahrada byla v rámci univerzitní reformy založena v roce 1772 markýzem Pombalem. Veřejnosti jen zčásti přístupná zahrada je oázou klidu a zeleně s překrásnými starými skleníky. Zdejší kosmopolitní rostlinná formace zahrnuje 40 druhů eukalyptů.

Coimbra má také svůj, poněkud morbidní, milostný příběh. Syn krále Alfonsa IV., Don Pedro, se zamiloval do galicijské dvorní dámy, Inéz de Castro. Přestože jeho manželka již zemřela, nebyl mu povolen sňatek. Zejména proto, že se královský dvůr snažil ubránit vlivu této krásné dámy. Král se rozhodl celou věc pojistit a Inéz nechal zavraždit. O dva roky později, když nastoupil Don Pedro na trůn, nechal tělo Inéz exhumovat a korunoval Inéz na královnu. Dvořané pak mohli královně políbit její tlející ručku, aby jí vzdali hold. Její vrazi byli zabiti, Don Pedro vyřízl jejich srdce a ta si pak dal k večeři.

Panský dům, dřívější sídlo Inéz de Castro, je dnes proměněn na 4* hotel. Dostanete se však do Zahrady slz se Studnou milenců. Říká se, že červený kámen ve studně je krev zavražděné Inéz.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko