Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Guimarães

Velký nápis v centru města Guimarães (49 km SV od Porta) hlásí „Aqui Nasceu Portugal“ – (Zde se zrodilo Portugalsko), což svědčí o historickém významu tohoto středověkého klenotu. Je to rodiště Afonsa Henriquese (pozdějšího krále Alfonsa I. Dobyvatele), který roku 1139, po vítězných bojích proti Saracénům, prohlásil hrabství Portucale mezi řekami Minho a Douro za portugalské království.

Mohutný hradní komplex z 10. století vypadá, jako by vyrůstal přímo ze skály, na které stojí. Sedm věží chrání rozsáhlou centrální pevnost, lemovanou neobvyklými trojúhelníkovitými baštami, které připomínají vyceněné zuby. Na hradě se údajně narodil první portugalský král Afonso Henriques a podle legendy byl pokřtěn v nedalekém románském kostele Igreja de São Miguel do Castelo.

Přímo pod kopcem se nachází rozlehlý Vévodský palác, jehož architektura v sobě spojuje prvky francouzského zámku a křižáckého hradu. Rekonstrukce není sice historicky přesná, ale prohlídka interiéru je zajímavá díky rozsáhlé sbírce starožitností.

Historické centrum města se rozkládá na úbočí kopce, na němž stojí hrad. Ulicí Rua de Santa Maria se návštěvníci dostanou k několika krásným středověkým náměstím, která jsou obklopena starými měšťanskými domy. Trojúhelníkovité Largo de Santiago je lemováno Starou radnicí s arkádami, která pochází ze 14. století, a měšťanskými domy přestavěnými na hotel Pousada da Oliveira.

U paty hradního pahorku stojí masivní palác Paço dos Duques, sídlo vévodů z Bragançy, zrestaurovaný v Salazarových dobách. Kolem paláce lze projít ulicí Rua de Santa Maria dolů do Starého města, kde stojí za pozornost dvě muzea. Arkádami je vidět na ústřední náměstí Largo da Oliveira, kde se nachází znamenité muzeum (Museu Alberto Sampaio), situované v kostele Panny Marie Olivetské. Muzeum uchovává v křížové chodbě ze 13. století kamenné plastiky z bývalého kláštera a v dalších místnostech zlaté, keramické a bohoslužebné předměty.

Dalším pozoruhodným muzeem je Museu de Martins Sarmento – pojmenované po archeologovi, který v 19. století objevil keltsko-iberské sídliště Citânia de Briteiros. Na silnici mezi Guimarãesem a Bragou narazí turisté po 8 km u obce Caldas das Tipas na odbočku k archeologickému k tomuto archeologickému nalezišti, jednomu z nejstarších keltsko-iberských sídlišť. Mezi nálezy vykopanými zde i jinde v okolí naleznou návštěvníci tesané kamenné překlady, nástroje a četné impozantní sochy, jako např. rozměrný kolos z Pedralvy, pocházející z období před římským záborem.

Z vyvýšeniny Penha shlíží na město malebný klášter Mosteiro de Santa Marinha da Costa, založený v 12. století. Tato starobylá budova byla přestavěna na jeden z nejmalebnějších portugalských hotelů typu „pousada“, odkud je nádherný výhled do okolí. Na vyvýšeninu vede 5 km dlouhá silnice, ale nejhezčí zážitek poskytuje doprava rychlou lanovkou (teleférico).

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko