Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Minho a údolí řeky Duoro

Svěží vegetací porostlý kraj Minho severně od Porta je krásnou oblastí Portugalska. Díky sytě zelené barvě hor a lesů se dostalo místními pobřeží přízviska Costa Verde (zelené pobřeží). Celá oblast je proslulá tím, že patří k nejreligióznějším a nejkonzervativnějším v Portugalsku.

V tomto koutu země, jež sousedí se španělskou Galicií, se kdysi začala psát historie Portugalska. Oblast byla vyrvána z rukou Maurů hned na počátku křesťanské refconquisty a když se Afonso Henriques roku 1139 prohlásil králem, stala se oblast Minha samostatným státem Portucale (rozkládajícím se mezi řekami Douro a Minho).

Zelené pobřeží (Costa Verde) kraje Minho je ve srovnání s přeplněnými plážemi kraje Algarve velmi klidné. Krásné pláže se táhnou takřka bez přerušení od Porta až ke španělské hranici na řece Minho. Pro tuto oblast však není turistika na prvním místě a tak zde můžete celkem často spatřit i oslíky zapřažené do vozíků vrchovatě naložených mořskými řasami, jichž se využívá jako hnojiva.

Jediným velkým letoviskem na této části pobřeží je malebné město Viana do Castelo (60 km severně od Porta), které toho nabízí ovšem daleko více než jenom pláže.Ve dvou historických městech Guimarães a Braga se dochovala řada vzácných památek.

Řeka Minho tvoří severní hranici mezi portugalským krajem Minho a španělským krajem Galicia. Její břehy jsou lemovány četnými opevněnými městy a mohutnými pevnostmi. Typickým příkladem je kouzelné město Vila Nova de Cerveira, ležící asi 20 km severovýchodně od přímořského letoviska Vila Praia de Ancora. Má rozsáhlé hradby a přes řeku funguje pravidelná přeprava trajektem. V hradbách staré pevnosti je zřízena luxusní „pousada“.

Dále po proudu řeky leží město Valença do Minho, které se může rovněž pochlubit mohutnými hradbami, v nichž je zřízená pousada. V tomto dobře zachovalém historickém městě najdete klikaté uličky s pozoruhodnými domy ze 17. století.

Údolí řeky Douro, táhnoucí se směrem na východ až ke španělské hranici, je jednou z nejatraktivnějších oblastí v Portugalsku. Vyznačuje se malými vesničkami, rozlehlými statky a terasovitými vinicemi, které se zvedají nad klikatící se řekou. Výletní lodě zajíždějí z nábřeží Ribeira v Portu do měst Régua a Pinhão, přičemž výpravy trvají od jednoho dne až po celý týden. Údolím řeky se dá cestovat také vlakem, z něhož se naskýtá krásný výhled.

Údolí řeky Douro, kde se pěstují hrozny, z nichž se vyrábí portské víno, se roku 1757 stalo prvním zákonem vymezenou vinařskou oblastí světa. Portské je dnes legendou mezi víny a jedním z dobrých důvodů k návštěvě údolí Doura je ochutnávka řady různých druhů portského např. archivního portského, a seznámení sse s historií výroby tohoto nejznámějšího produktu Portugalska.

V posledních letech vznikla „vinařská stezka za portským“ (Rota do Vinho do Porto), která spojuje různé producenty a dovoluje nadšencům navštívit řadu quintas (statky s vinohrady) po celém údolí.

Archeologické vykopávky a paleolitické skalní rytiny poblíž Vila Nova de Foz Côa nemají sice mnoho společného s vínem, ale zato jsou významným dokladem historie této oblasti. Skalní rytiny jelenů, koz a koní byly objeveny teprve roku 1992 a dnes představují nejrozsáhlejší sbírku paleolitického skalního umění v Evropě. Prohlídky se konají pouze v doprovodu průvodce a je nutné se předem objednat u nadace spravující celý projekt.

Zajímavost
Tuhé zimy a horká léta vytvářejí v údolí Doura jedinečné mikroklima, v němž se daří chuťově bohatým odrůdám vinné révy. Nemožnost vytvořit takové podmínky někde jinde je důvodem, proč pravé portské pochází pouze ze severního Portugalska.

Portské je alkoholizované víno. Výrobci kdysi dávno začali přidávat do vína brandy, aby se nekazilo při dlouhých cestách po moři a přišli na to, že brandy zastavuje proces kvašení a vytváří sladkou příchuť, která se zráním v sudech prohlubuje. Za špičkový ročník je označen pouze ten, kdy je výjimečná úroda. Ruby je temně rudé portské s ovocnou příchutí, zatímco tawny jsou směsi, které zrály v dubových sudech. Jedním druhem portského, který není příliš známý mimo Portugalsko, je bílé portské (porto branco), vyráběné z bílých odrůd révy vinné. Podává se jako aperitiv. Ostatní výše zmíněné druhy se podávají po jídle.

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko