Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Porto

Na pobřeží Atlantiku se u ústí řeky Douro rozkládá Porto, které je druhým největším městem Portugalska. V minulosti na tomto místě stávalo římské dvojměsto Portu a Cale, po němž také celá země získala svůj dnešní název Portugalsko. V Portu, které je vyhledávanou turistickou destinací, dnes žije necelý půl milion obyvatel.

Porto leží v průmyslově velmi využívané oblasti Portugalska, hlavním průmyslovým odvětvím je hutnictví a potravinářství. Významný je však také textilní a chemický průmysl, klenotnictví a výroba keramiky. Již v dávných dobách žilo Porto obchodem a významným obchodním centrem zůstalo dodnes. Hlavním vývozním artiklem se stalo tradiční alkoholizované portské víno, které se exportuje do různých částí světa. Proslulé portské víno dozrává ve sklepích Vila Nova de Gaia, které jsou situovány na levém břehu řeky Douro.

Porto se může pochlubit historickým jádrem Ribeira, které bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tato stará čtvrť je protkána úzkými a klikatými uličkami lemovanými krásnými domy s podloubími. Některé z domů jsou dnes ve špatném stavu, ale postupně dochází k jejich renovaci. Nejstarší památky v Portu pochází sice z období římské nadvlády, ale nejvíce staveb bylo vybudováno za krále Jindřicha Mořeplavce, kdy město vzkvétalo. V roce 2001 se Porto stalo evropským městem kultury a po celý rok hostilo nejrůznější kulturní akce.

Dominantou Porta je katedrála (Sé) vystavěná na přelomu 12. a 13. století. Během 17. a 18. století však byla několikrát přestavována a tak na ní najdete mnoho nejrůznějších stavebních stylů. K nejzajímavějším prvkům patří průčelí vymezené po stranách dvěma čtverhrannými věžemi s kupolemi a románská růžice ze 13. století. V interiéru je možné obdivovat barokní portál a stříbrný retábl. Tyčí se na kopci Penaventosa, na němž bylo učiněno mnoho archeologicky významných objevů. Kromě této katedrály najdete v Portu ještě několik významných svatostánků, jako jsou například kostely Igreja dos Congregados či São Francisco. Za zmínku stojí také renesanční kostel Santa Clara mající jednoduchou fasádu, ale dosti honosný pozlacený interiér.

V okolí katedrály je možné si prohlédnout celou řadu zajímavých staveb. Jednou z nich je kupříkladu železniční nádraží Sao Bento z přelomu 19. a 20. století, které je vyzdobeno množstvím azulejos od Jorgeho Colaca. Toto nádraží je dnes vyhledávanou technickou a uměleckou atrakcí Porta. Hustě obydlená čtvrť rozkládající se pod katedrálou se nazývá Barredo. Její historie sahá daleko do středověku a od té doby se svým vzhledem prakticky nezměnila. Ukrývá malá náměstíčka, křivolaké uličky, renesanční jezuitský kostel Igreja dos Grilos a také zajímavé muzeum portugalského básníka Guerry Junqueira.

V centru města se rozprostírá náměstí Praca de Liberdade s radnicí mající 70 metrů vysokou zvonicí. Z náměstí vede ulice Avenida dos Aliados lemovaná bankami, úřady, obchody a občerstvovacími zařízeními. Milovníci nákupů mohou vyrazit na burzu Bolhao, jejíž tradice sahá až do 12. století. Kromě nejrůznějších veteší zde můžete nakoupit domácí potřeby, suvenýry, ale i čerstvé ryby, ovoce a zeleninu. Zajímavou stavbou v blízkosti je oválný Arabský sál zdobený vitrážemi, arabeskami a zlaceným štukem, který v mnohém připomíná španělskou Alhambru. Pokud byste hledali nejstarší stavbu Porta, pak vězte, že je to nenápadný románský kostelík Igreja Romanica de Cedofeita z 12. století. Byl vystavěn v místě, kde v 6. století údajně sv. Martin obrátil na křesťanskou víru krále Theodomira.

Nesmíme zapomenout zmínit ani kostel Igreja dos Cléricos z 18. století s výraznou věží Torre dos Cléricos postavenou v letech 1756 – 1763. Se svou výškou 75 metrů dnes patří k nejvyšším v celém Portugalsku. Pokud vás zajímá historie Porta, navštivte Muzeum sakrálního umění a archeologie, kde jsou vystaveny nejrůznější umělecké a historické předměty z období od 12. do 19. století. Kromě liturgických předmětů si můžete prohlédnout skleněné výrobky a mince. Velmi ceněná díla opatruje také místní veřejná knihovna, v níž je uloženo na 400 tisíc svazků. Mezi nimi je možné najít asi tisícovku rukopisů pocházejících z 16. století. 

Porto je rovněž známé jako město mostů, přes řeku Douro se jich klene hned několik.  Dílem Gustava Eiffela - autora slavné Eiffelovy věže v Paříži, je celokovový železniční most Ponte de Dona Maria z roku 1877. Svým originálním umístěním dvou vozovek nad sebou je zajímavý silniční most Ponte de Dom Luis I. z roku 1886. Do třetice stojí za zmínku poměrně nový (oproti předchozím dvěma mostům) Arrábidský most. Přes řeku se v délce 270 metrů klene od roku 1963 a vede přes něj dálnice.

Porto - kde vzniklo portské

Porto - kde vzniklo portské

Porto ležící na pobřeží Atlantského oceánu je druhým největším městem Portugalska. Město dalo jméno nejen celé zemi, ale také tradičnímu produktu, jakým je Portské víno. Víno se dodnes sváží po řece Duoro, stalo se hlavním vývozním artiklem a exportuje se do celého světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko