Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Santarém, město s bohatou minulostí

Portugalské město Santarém oplývající bohatou minulostí, je správním střediskem regionu Ribatejo. Je strategicky umístěno na břehu řeky Tejo a již v minulosti mělo velký význam. Za Julia Caesara se stalo důležitým administrativním střediskem, které neslo název Praesidium Julium.

Po příchodu Maurů se ze Santarému stala pevnost Xantarim. Maury v roce 1147 vyhnali portugalští králové a udělali ze Santarému sídelní město, kde se konala mnohá zasedání parlamentu, nazývaného „cortes“.

Santarém
Foto: hodinová věž Torre das Cabaças

V centru se nachází náměstí Praça Sá da Bandeira, na němž se vyjímá ohromný barokní kostel Igreja do Seminário. Kostel byl vystavěn pro jezuity na příkaz Jana IV. v roce 1640, na místě dřívějšího královského paláce. Stavba se pyšní mnoha okny, prostorným interiérem, dřevěným malovaným stropem, mramorovými a zlacenými ornamenty. Ulicí Rua Serpa Pinto se kolem skupiny starších domů dostanete až ke kostelu Igreja de Marvilla z 12. století, který byl později architektonicky upraven. Pyšní se manuelským portálem a interiérem, který je bohatě obložen ozdobnými dlaždicemi „azulejos“ s károvým vzorem z počátku 17. století.

Zajímavou stavbou Santarému je 22 metrů vysoká středověká hodinová věž Torre das Cabaças, která prošla v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes v ní sídlí nevelké muzeum času Núcleo Museológical do Temp. Naproti ní se nachází Museu Arqueológico, které využívá prostory bývalého románského kostela João de Alporão. Muzeum však muselo být z důvodů nestabilních základů kostela uzavřeno a datum opětovného otevření zatím není známo.

Santarém
Foto: kostel Igreja da Graça

Dalším zajímavým kostelem ve městě je Igreja da Graça s nádhernou barokní rozetou vytesanou z jednoho kusu kamene. Kostel pochází ze 14. století a najdete jej na náměstí Largo Pedro Álvares Cabral. Jeho interiér ukrývá náhrobní desku objevitele Brazílie, Pedra Álvarese Cabrala. Dále na jih je situován kostel Igreja do Santíssimo Milagre ze 14. století, který se pyšní renesančním interiérem a azulejos z 16. století. Nejcennější relikvií je malá křišťálová láhev uložená v sakristii, která údajně obsahuje Kristovu krev. Tato pověra pramení z legendy ze 13. století – tehdy se zde svatá hostie zázračně přeměnila na krev.

Santarém
Foto: Santarém

Ulicí Rua 5 de Outubro se dostanete nahoru k zahradám Jardim das Portas do Sol, které jsou obehnány středověkými městskými hradbami. Z terasy se naskýtá nádherný výhled na řeku, část města a nekonečné louky v okolí. Santarém je také známý jako významné dějiště býčích zápasů. Disponuje velkou moderní arénou. V prvních deseti červnových dnech se ve městě koná Ribatejský veletrh, který je největším zemědělským veletrhem v celém Portugalsku. Součástí veletrhu jsou právě zmiňované býčí zápasy a soutěže „campinos“, kdy proti sobě stojí pestrobarevně odění pastýři. Podzimní období zase patří největšímu gastronomickému festivalu v zemi. U stánků můžete ochutnat jídla jednotlivých oblastí Portugalska a bezpočet rozmanitých lahůdek.

- jap -
Foto:
 TorreCabaças

Článek byl zobrazen 9 338 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko