Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Portugalsko - letoviska, lokality a destinace

Evropský kontinent na jihozápadě zakončuje Portugalsko, nevelká země rozkládající se na území o rozloze přes 92 tisíc kilometrů čtverečních. Na tomto poměrně malém území však můžeme najít obrovské množství zajímavostí a kochat se nepřebernými krásami – ať už přírodními, architektonickými či historickými. Díky nim do země každoročně přijíždějí miliony turistů.

Portugalsko se rozkládá na Pyrenejském poloostrově a jeho jediným sousedem je Španělsko, přesněji Španělské království. Pobřeží je ze západu a jihu omýváno vodami Atlantského oceánu. Zemi v dávných dobách ovládalo mnoho národů a civilizací, které výrazně ovlivnily její následný vývoj. Byli to Kelti, Féničané, Řekové, Římané, Kartaginci i Arabové, jejichž tehdejší vliv je na mnoha místech patrný dodnes. Název dnešního státu má původ někdy v 9. století, kdy byla pojmem „Portugale“ označována oblast mezi řekami Minho a Douro. Během 14. a 15. století to pak byli právě Portugalci, kteří se zasloužili o spoustu významných zámořských objevů, kterými navždy ovlivnili celý svět. Portugalsko patřilo mezi největší evropské námořní mocnosti.

Dnešní Portugalská republika se dělí na 7 provincií a její součástí jsou navíc také Azorské ostrovy a ostrovy Madeira a Porto Santo v Atlantském oceánu. Severní a střední část země je dosti hornatá, na jihu naopak převládají nížiny. Nejvyšší horou Portugalska je 2351 metrů vysoký Mount Pico na Azorech. V kontinentálním Portugalsku pak drží prvenství hora Torre dosahující 1993 metrů nad mořem. V zimním období je možné se věnovat lyžování a dalším zimním sportům, oblíbenými lokalitami jsou horská pásma Serra de Estrela, Serra do Gerez, Serra de São Mamede, Serra de Nogueira a Serra de Marão. Na jihu země se zvedá pahorkatina Alentejo a Serra de Monchique.

Čím blíže jsme k pobřeží, tím více krajina klesá, až se promění na rozlehlé a velmi úrodné nížiny. Pobřeží je však v některých oblastech poměrně divoké, je ohraničeno útesy a skalami. Břehy Portugalska jsou také lemovány četnými dlouhými a širokými písečnými plážemi. Užívat si na nich sluníčka a relaxace a dovádět ve vlnách oceánu je možné jen během vrcholného léta. Jindy je zde totiž poměrně chladno a větrno. Vůbec nejteplejší oblastí Portugalska je pobřeží Algarve na jihu země. Jde o hlavní dovolenkovou destinaci a rekreační zónu, kam se každoročně sjíždějí tisíce návštěvníků ze zahraničí. Portugalskem protéká několik velkých řek, k těm nejvýznamnějším patří Tejo, Douro a Guardiana, které byly na svém toku přehrazeny několika přehradami.

Spousta turistů však nejezdí do Portugalska jen kvůli koupání a ležení na plážích, mnozí se zajímají o historii, kulturu a památky země. Podařilo se zde dochovat množství nejrůznějších památek, které jsou odrazem na civilizaci či kulturu, která byla v zemi v době jejich vzniku zrovna u moci. Jejich odkaz je patrný jak na památkách a jejich architektuře, ale také na jazyce či místních tradicích a zvyklostech. Nejnavštěvovanějším městem je bezesporu metropole Lisabon, v těsném závěsu se pak drží města jako Sintra. Tomar, Porto, Évora, Batahla či Alcobaca. Kdo spíše než procházky městy upřednostňuje toulání přírodou, potěší jej portugalské národní a přírodní parky. Za návštěvu stojí například Národní park Peneda – Geres, přírodní park Montesinho, Alvao nebo lesní park Bucaco. Jedinečným zážitkem je rovněž návštěva Azorských ostrovů nebo Madeiry, které jsou sopečného původu.

V Portugalsku dnes žije přibližně 10,5 milionu obyvatel. Z nich 99% tvoří oficiálně Portugalci, ale žije zde ještě cca 700 000 přistěhovalců pocházejících převážně ze zemí Afriky. Portugalsko mezi zeměmi EU zaujímá jednu z nejvyšších příček, co se týče negramotnosti obyvatel. Ta se pohybuje okolo 5%.

 

Madeira má nádhernou a jedinečnou přírodu

Madeira má nádhernou a jedinečnou přírodu

Ostrov Madeira leží v Atlantiku, asi 600 km od marockého pobřeží. Je součástí Portugalska, přestože je z něj blíže do Afriky. Ostrov je sopečného původu a stejně jako Kanárské ostrovy, Azory a Kapverdy patří do makaronéské ostrovní oblasti. Rozloha ostrova není nijak obrovská, od západu na východ měří 57 km, od severu na jih pouhých 22 km.

celý článek

 

Porto - kde vzniklo portské

Porto - kde vzniklo portské

Porto ležící na pobřeží Atlantského oceánu je druhým největším městem Portugalska. Město dalo jméno nejen celé zemi, ale také tradičnímu produktu, jakým je Portské víno. Víno se dodnes sváží po řece Duoro, stalo se hlavním vývozním artiklem a exportuje se do celého světa.

celý článek

 

Silves – přehlídka arabské moci

Silves – přehlídka arabské moci

Na jihu Portugalska se v turisticky vyhledávaném kraji Algarve rozkládá město Silves. Přestože neleží přímo na pobřeží Atlantského oceánu a není tak typickým prázdninovým střediskem, má jiná lákadla, kterými dokáže upoutat pozornost turistů. Je to především bohatá historie a množství jedinečných památek.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko