Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Portugalsko - letoviska, lokality a destinace

Evropský kontinent na jihozápadě zakončuje Portugalsko, nevelká země rozkládající se na území o rozloze přes 92 tisíc kilometrů čtverečních. Na tomto poměrně malém území však můžeme najít obrovské množství zajímavostí a kochat se nepřebernými krásami – ať už přírodními, architektonickými či historickými. Díky nim do země každoročně přijíždějí miliony turistů.

Portugalsko se rozkládá na Pyrenejském poloostrově a jeho jediným sousedem je Španělsko, přesněji Španělské království. Pobřeží je ze západu a jihu omýváno vodami Atlantského oceánu. Zemi v dávných dobách ovládalo mnoho národů a civilizací, které výrazně ovlivnily její následný vývoj. Byli to Kelti, Féničané, Řekové, Římané, Kartaginci i Arabové, jejichž tehdejší vliv je na mnoha místech patrný dodnes. Název dnešního státu má původ někdy v 9. století, kdy byla pojmem „Portugale“ označována oblast mezi řekami Minho a Douro. Během 14. a 15. století to pak byli právě Portugalci, kteří se zasloužili o spoustu významných zámořských objevů, kterými navždy ovlivnili celý svět. Portugalsko patřilo mezi největší evropské námořní mocnosti.

Dnešní Portugalská republika se dělí na 7 provincií a její součástí jsou navíc také Azorské ostrovy a ostrovy Madeira a Porto Santo v Atlantském oceánu. Severní a střední část země je dosti hornatá, na jihu naopak převládají nížiny. Nejvyšší horou Portugalska je 2351 metrů vysoký Mount Pico na Azorech. V kontinentálním Portugalsku pak drží prvenství hora Torre dosahující 1993 metrů nad mořem. V zimním období je možné se věnovat lyžování a dalším zimním sportům, oblíbenými lokalitami jsou horská pásma Serra de Estrela, Serra do Gerez, Serra de São Mamede, Serra de Nogueira a Serra de Marão. Na jihu země se zvedá pahorkatina Alentejo a Serra de Monchique.

Čím blíže jsme k pobřeží, tím více krajina klesá, až se promění na rozlehlé a velmi úrodné nížiny. Pobřeží je však v některých oblastech poměrně divoké, je ohraničeno útesy a skalami. Břehy Portugalska jsou také lemovány četnými dlouhými a širokými písečnými plážemi. Užívat si na nich sluníčka a relaxace a dovádět ve vlnách oceánu je možné jen během vrcholného léta. Jindy je zde totiž poměrně chladno a větrno. Vůbec nejteplejší oblastí Portugalska je pobřeží Algarve na jihu země. Jde o hlavní dovolenkovou destinaci a rekreační zónu, kam se každoročně sjíždějí tisíce návštěvníků ze zahraničí. Portugalskem protéká několik velkých řek, k těm nejvýznamnějším patří Tejo, Douro a Guardiana, které byly na svém toku přehrazeny několika přehradami.

Spousta turistů však nejezdí do Portugalska jen kvůli koupání a ležení na plážích, mnozí se zajímají o historii, kulturu a památky země. Podařilo se zde dochovat množství nejrůznějších památek, které jsou odrazem na civilizaci či kulturu, která byla v zemi v době jejich vzniku zrovna u moci. Jejich odkaz je patrný jak na památkách a jejich architektuře, ale také na jazyce či místních tradicích a zvyklostech. Nejnavštěvovanějším městem je bezesporu metropole Lisabon, v těsném závěsu se pak drží města jako Sintra. Tomar, Porto, Évora, Batahla či Alcobaca. Kdo spíše než procházky městy upřednostňuje toulání přírodou, potěší jej portugalské národní a přírodní parky. Za návštěvu stojí například Národní park Peneda – Geres, přírodní park Montesinho, Alvao nebo lesní park Bucaco. Jedinečným zážitkem je rovněž návštěva Azorských ostrovů nebo Madeiry, které jsou sopečného původu.

V Portugalsku dnes žije přibližně 10,5 milionu obyvatel. Z nich 99% tvoří oficiálně Portugalci, ale žije zde ještě cca 700 000 přistěhovalců pocházejících převážně ze zemí Afriky. Portugalsko mezi zeměmi EU zaujímá jednu z nejvyšších příček, co se týče negramotnosti obyvatel. Ta se pohybuje okolo 5%.

 

Alfama – připomínka portugalské zlaté éry

Alfama – připomínka portugalské zlaté éry

Nejstarší čtvrtí Lisabonu je Alfama rozkládající se na východě této portugalské metropole. Existovala již za vlády Vizigótů a dokonce přečkala i mohutné zemětřesení v roce 1755. I když se nepodařilo dochovat mnoho maurských domů, čtvrť si stále uchovává svůj osobitý charakter a je fascinující v každé denní době.

celý článek

 

Albufeira – antická kráska, která povstala z popela

Albufeira – antická kráska, která povstala z popela

Jedním z nejznámějších rekreačních středisek na prosluněném portugalském pobřeží Algarve je Albufeira. V minulosti byla Albufeira jen nepříliš významnou rybářskou vesničkou, ale dnes patří mezi nejnavštěvovanější přímořská letoviska v oblasti. Mohou za to krásné pláže, čisté moře, zajímavé centrum města i dostatek kvalitních ubytovacích kapacit.

celý článek

 

Pohádková Sintra

Pohádková Sintra

Severozápadně od Lisabonu se na svazích žulového hřebene Serra de Sintra rozkládá město Sintra, které bývalo královským letním sídlem. Dnes patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v Portugalsku a zdejší romantika přitahuje návštěvníky z celého světa. Pro svou jedinečnost byla Sintra zapsána seznam světového dědictví UNESCO.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko