Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fátima

Na první pohled je to obyčejné městečko v kopcích kousek od dálnice, na půli cesty mezi Lisabonem a Portem. V nehostinné kopcovité krajině asi 135 km severně od Lisabonu se nachází Fátima (kdysi chudá vesnice), která je dnes jedním z nejznámějších poutních míst katolického světa (vedle francouzských Lourdes a španělského Santiago de Compostela).

Podle legendy město dostalo svůj název za muslimské nadvlády ve 12. století po jedné maurské princezně. Tehdy samozřejmě nikdo nemohl tušit, že Fátima bude jednou celosvětově proslulá coby křesťanské poutní místo.

Často tady znějí chorály a zvony. Nachází se tady totiž rozlehlý svatostánek, poutní místo, které ročně navštěvují miliony poutníků. Každý den se ve zdejší bazilice a v kapli Zjevení slouží skoro dvacet bohoslužeb - většina v portugalštině, některé v angličtině, ale i v dalších jazycích.

Dne 13. května 1917 zde tři malí pasáčci údajně spatřili několik zázračných zjevení Panny Marie, která jim měla sdělit tři tajemství či proroctví. V říjnu téhož roku byly pak tisíce lidí svědky neobvyklého slunečního jevu. Událo se něco, co bylo popsáno jako „Zázrak slunce“. Nejprve intenzivní sluneční paprsky, následně zázračné vyléčení nemocí mnoha přihlížejících. Zajímavé je, že 2 z dětí, kterým se Maria zjevila, zemřeli brzy na to, ale třetí z nich, Lúcia dos Santos, zemřela až roku 2005. Od roku 1929 žila jako karmelitánská jeptiška v Coimbře a na veřejnosti se do své smrti v roce 2005 objevovala jen velmi zřídka.

V místech, kde se třem pasáčkům 13. května 1917 a pak ještě dalších 5 měsíců vždy třináctého dne v měsíci zjevila v jednom z dubů Panna s růžemi, byla v roce 1928 postavena poutní bazilika Nossa Senhora da Fátima. Novobarokní bazilika z 20. století, která přitahuje davy věřících, je údajně dvakrát tak veliká jako bazilika sv. Petra v Římě a přehlíží obrovské, ale poněkud nevýrazné náměstí. Světoznámé poutní místo je spíše monumentem víry v zázraky než skutečným památníkem umění.

Někteří poutníci se k Fátimě vypraví pěšky. Není to sice povinnost jako v případě Santiaga de Compostella, přesto ale v týdnech před dny Zjevení lemují silnice do Fátimy desítky a stovky pěších poutníků. Poutě se konají každý 13. den v měsíci, přičemž nejvýznamnější z nich připadají na měsíc květen a říjen. Složit hold však přicházejí jednotliví věřící i o jiných víkendech, někteří dokonce po kolenou.

Portugalsko je katolickou zemí. Již od dob reconquisty představovala římská církev důležitou oporu královské moci a feudální společnosti. Úpadek církevního vlivu po pádu monarchie v roce 1910 se zastavil právě 13. května 1917, kdy došlo u města Fátima k zázraku, díky němuž se církev znovu mohla postavit na nohy.

Pokud se dnes vypravíte do portugalské Fátimy, marně byste hledali rozlehlé pastviny. Fátima se stala jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na světě. Převážnou část (asi 95 %) tvoří křesťanští poutníci, ale naleznete tu ale i hinduisty, buddhisty nebo muslimy a také spoustu nevěřících, kteří touží nasát atmosféru tohoto pozoruhodného místa. Ještě něčím Fátima určitě návštěvníky upoutá - v době největších oslav se tu setkáte se zajímavým fenoménem. Po asi půlkilometrovém úseku cesty zvané Via sacra od brány vedoucí ke kapli Zjevení se tu po kolenou plazí stovky lidí. Co si tito lidé od této bolestivé cesty slibují? Touží získat zdraví, věří totiž, že v tomto místě zázraků je možné cokoliv….

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko