Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Batalha

V historických krajích severně od Lisabonu, jimiž jsou Estremadura mezi řekou Tejo a Atlantským oceánem a Ribatejo najdete některé nejvýznamnější portugalské památky a velmi atraktivní města. Jedním z nich je Batalha.

Batalha je portugalské město ležící v centrálním Portugalsku v regionu asi 110 km severně od Lisabonu. Kostel a dominikánský klášter Panny Marie Vítězné založený Králem Janem I. na památku vítězství v bitvě u Aljubarroty byl v roce 1983 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Impozantní, mnoha věžemi opatřený a opevněný klášter Mosteiro da Batalha (Klášter bitvy) nechal postavit král João I. jako výraz vděčnosti Bohu za vítězství nad Juanem I. Kastilským v bitvě u Aljubarroty roku 1385. Batalha znamená v portugalštině doslova – bitva. Těžké boje o nezávislost portugalského království koncem středověku nabývaly na razantnosti a četnosti. Králové Leónu a Kastílie si neustále činili nárok na zelený pruh pobřeží Atlantického oceánu.

Před touto bitvou Portugalský král Jan I.,velmistr rytířského řádu z Avizu slíbil, že v případě vítězství postaví klášter zasvěcený Panně Marii. Na základě předchozího slibu vítězného krále Joãa I. vyrostl v letech 1388 – 1533 u bitevního pole klášter Santa Maria da Vitória, který se stal rovněž pohřebním místem příslušníků královské dynastie Avis. V kapli zakladatelů je pohřben její protagonista, vítěz od Aljubarroty, João I. spolu s anglickou manželkou Filipou de Lancastre a jejich dětmi, mezi nimi také Jindřichem Mořeplavcem.

Klášter s katedrálou je postavený v údolí řeky Rio Lena, obklopen překrásnými kvetoucími oleandry, buganvilejemi a velkými stromy skýtajícími trochu žádoucího stínu. V průběhu téměř 200 let se šest králů a šest stavitelů usilovalo o dostavbu kláštera. První ze stavitelů byl Alfonso Domingues, Meteuos Fernandes a manuleský mistr Diogo Boytac. Poslední, Francouz Ouguette, tu postavil r. 1430 Capela do Fundador. Tato nádherná kaple patří k mistrovským dílům portugalské gotiky. Architektura kláštera a vnitřní zařízení je tedy v různých stylech, od vrcholné gotiky až po renesanci.  Celý klášterní komplex Batalha byl až do 16. století neustále rozšiřován o druhou a třetí křížovou chodbu a nové mauzoleum.

Chrám je trojlodní s východní příčnou lodí, k níž je připojeno pět oltářních kaplí. I přes relativně dlouhou dobu výstavby a různé slohové vlivy – francouzská a anglická gotika, manuelistika – zde vzniklo dílo jedinečné krásy. Velkolepé zdobené věžičky, římsy, pilíře, balustrády a dekorativní okna v plaménkovém a gotickém stylu charakterizují exteriér. Vysoká hlavní loď s gotickou klenbou je důstojně jednoduchá, zato nádherně a složitě zdobený je ambit v manuelském stylu.

Kostelní interiér připomíná spíše katedrálu (88 m dlouhý, 32 m vysoký). Je zde nádherná hvězdicová klenba nad kaplí zakladatelů (Capela do Fundator, 1443), královská křížová chodba s jedinečným manuelistickým dekorem a kouzelnou renesanční studnou, a nakonec to nejlepší – Capelas Imperfeitas – „nedokončené kaple“, původně koncipované jako královské mauzoleum, které však nebyly nikdy dokončeny.

Toto nedokončené mauzoleum se začalo stavět v 15. století. Stavbu tvoří mohutný osmihran v průměru 20 m, kolem něhož je sedm kaplí s velmi bohatými rostlinnými a figurálními vlysy. Kaple nejsou zastřešené a odtud název Nedokončené kaple - Capelas Imperfeitas. Nacházejí se zde vysoké, úžasně zdobené portály, jedinečně propletené žebrovím, oblouky a kamennými filigránami.
V kapitule kláštera se nachází pomník Neznámých portugalských vojínů. Tato místnost s klenutým stropem o rozměrech 20 m2 byla technickým zázrakem své doby (kolem roku 1400). Protože panovaly obavy, že strop bez podpěr by se mohl kdykoliv zřítit, architekt údajně nechal pracovat na jeho stavbě pouze odsouzence k smrti.

Tip na výlet
Při cestě do Tomaru si můžete přes Porto de Mós udělat výlet ke krápníkovým jeskyním v Mira de Aire.

Batalha – město zapsané na seznamu UNESCO

Batalha – město zapsané na seznamu UNESCO

Ve středním Portugalsku se v regionu zvaném Estremadura rozkládá významné historické město Batalha. Pyšní se dominikánským opatstvím Santa Maria da Vitória, které je mistrovským dílem portugalské gotické architektury. Pro svou jedinečnost bylo zapsáno na Seznam světového dědictví organizace UNESCO.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko