Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

oblast Trás-os-Montes

Jméno tohoto kraje, Trás-os-Montes, které doslovně znamená „Za horami“, naznačuje, o jak odlehlou, ba dokonce zapomenutou oblast se jedná. Tento nejchudší portugalský kraj je protkán hlubokými říčními údolími se skalnatými úbočími a hlubokými lesy. Jako by zde přežívalo něco z atmosféry oparem zastřeného středověku. Kraji přes rozvojové programy Evropské unie stále dominuje tradiční zemědělský a pastevecký způsob života.

Jedinou spojnicí mezi oblastí Trás-os-Montes s ostatními částmi Portugalska byla kdysi jen řeka Douro. Chudá krajina pastevců a zemědělců, které žhavá letní vedra a tuhé zimní mrazy už odedávna vyháněly do emigrace. Severovýchodní provincie, nazývaná Trás-os-Montes (Za horami), je na rozdíl od vzkvétajícího údolí Doura odlehlá, divoká krajina, která v minulosti poskytovala útočiště náboženským a politickým vyhnancům. Venkovský sever stále bedlivě lpí na svých tradicích a místní festas patří k nejbarvitějším v zemi.

Celá oblast se rozděluje podle teploty ovzduší. Severní část Terra Fria (Studená země) mívá drsné zimy, zatímco Terra Quente (Teplá země) má mírnější podnebí, v němž se na horním toku řeky Douro daří i vinné révě. Na jaře tu bíle kvetoucí mandloně skýtají jeden z nejkrásnějších přírodních obrazů v Portugalsku.

Vila Real je největším městem a průmyslovým centrem provincie Trás-os-Montes. Leží na soutoku řek Cabril a Corgo. Není tu příliš historických památek, ale za návštěvu stojí třeba pozdně gotická katedrála, která pochází z roku 1427. Původně sloužila jako kostel dominikánského kláštera. Ostatní budovy kláštera vyhořely v polovině 19. století. Pamětní deska na domě č. 19 na jižním konci ulice Avenida Carvalho Araújo označuje místo narození známého mořeplavce Diogo Cae, který roku 1482 objevil ústí Konga. Za největší historickou památku v okolí města se považuje zámek Solar de Mateus, který leží asi 3 km jižně. Je to jedna z nejkrásnějších barokních staveb v Portugalsku s nádherným parkem.

Za městem Vila Real dostává krajina stále divočejší charakter. Hlavní silnice do města Chaves prochází malebným údolím řeky Corgo. Město Chaves bývalo významným lázeňským střediskem už za Římanů, kdy se nazývalo Aqua Flaviae. Dnes jsou horké prameny lázní k dispozici hostům v letní sezoně. Římané také postavili most přes řeku Tâmega, jenž zůstal do dneška funkční a na jehož kraji najdete antický milník.  Asi 17 km před Chaves leží Vidago – elegantní lázeňské městečko z 19. století, pyšnící se hotelem Palace v edwardovském stylu, parky a 9jamkovým golfovým hřištěm.

Cesta z Chaves do Braganci je obzvláště malebná – silnice se šplhá horskými průsmyky a vine borovicovými lesy. Braganca je odlehlým, ale zato velmi historickým městem. Městu dominuje pevnost Citadela, jedna z nejproslulejších v celém Portugalsku a okolní ponuré kopce. Na nejvyšším místě stojí centrální věž, v níž je umístěno zajímavé vojenské muzeum mapující vojenské dějiny Portugalců od prehistorických dob až po koloniální války.

Na nejvýchodnějším místě v Trás-os-Montes se na začátku velké rokle, jíž protéká horní úsek Doura (Alto Douro), nachází město Miranda do Douro. Prostředkem moderní přehrady prochází hranice se Španělskem. Miranda si uchovává vlastní kulturu a nářečí, zvané Mirandes, jež volně kombinuje latinu, portugalštinu, španělštinu, a dokonce i drobty hebrejštiny. Město je proslulé svými svátky a unikátními tanečníky s meči, kteří se nazývají „pauliteiros“.

K samotné rokli se dostanete asi po 2 km jízdy klikatou klesající silnicí. Skalnaté útesy po obou stranách přehrady jsou domovem pro 80 ptačích druhů a stáda ovcí. Výletní lodě, vyplouvající z přehrady, umožňují podnikat výlety po horní části toku. Na opačné straně přehrady se řeka klikatí vinorodým krajem až do Porta.

V polovině cesty mezi městy vila Real a Mirandela leží městečko Murça, které je proslulé svým prehistorickým do kamene vytesaným prasetem, umístěným na podstavci na hlavním náměstí.

Dále na jih a na východ, v kraji horního Doura, je podnebí znatelně teplejší. Bizarně pojmenované město Freixo do Espada-á-Cinta (Jasa zavěšeného meče) leží na místě, kde podle legendy zavěsil dom Dinis ve 13. století svůj meč. Nechal také postavit městskou sedmibokou věž. Město má řadu domů v manuelském slohu a na jaře přitahuje davy návštěvníků, kteří se sem přijíždějí pokochat pohledem na rozkvetlé mandloňové sady.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko