Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Évora - informace o městě

Město Évora v provincii Alentejo leží asi 130 kilometrů východně od Lisabonu. I když se toto největší a nejkrásnější alentejské město nachází na seznamu památek UNESCO již od roku 1986, nepůsobí muzeálním dojmem. Na kráse Évory se podíleli Římané, Maurové i portugalští králové. V 16. století se zde prosadil specifický renesanční styl. K důkladnějšímu poznání města se 30 kostely a kláštery a mnoha paláci si vyhraďte rozhodně více než jeden den.

Většina budov v originálně pojatém renesančním stylu tohoto bývalého centra vzdělanosti pochází z dob největšího rozkvětu Évory. Až do poloviny 17. století byla sídelním městem rodu Aviz, poté však ztratila svůj význam a rozvoj se zastavil.

Pravděpodobně nejvíce historických klenotů najdete uvnitř dvou kruhových městských hradeb a ve spletitých maurských uličkách občas přerušených nějakým náměstím. Dominantou hlavního náměstí Praça do Giraldo jsou maurské arkády s fontánou datovanou do 16. století. Rozlehlý prostor s arkádami, kašnou a kostelem Santo Antao byl až do půlky 19. století popravištěm obětí inkvizice.

V centru města si určitě nezapomeňte vychutnat odpolední kávu, Portugalci ví, jak ji připravit. Pokud přemýšlíte, co si z dovolené dovézt, doporučuji místní keramiku. Obchůdky jsou na každém rohu a na výběr je široká škála různých barev i tvarů. Některé obchody mají tolik místností, že v nich můžete strávit celé hodiny.

Římský chrám Templo Romano, někdy nazývaný též Dianin chrám s korintskými sloupy je nejlépe zachovanou památkou na dobu římského impéria v Portugalsku. Odborníci odhadují dobu vzniku na 2. nebo 3. století po Kristu. Chrám už pamatuje všelicos, sloužil jako zbrojnice, divadlo, ale i jatka, a to ho naštěstí zachránilo před přestavbou nebo zbouráním.

Na chrámovém náměstí se za masivní zdí v bývalém pozdně gotickém klášteře skrývá Pousada dos Lóios s jídelnou pod arkádami staré křížové chodby. S hotelem sousedí kostel São João Evangelista, coby součást kláštera, který je dnes soukromým muzeem. Najdete zde jedny z nejkrásnějších azulejos v Portugalsku. V kostele jsou i další pozoruhodnosti. Pod padacími dveřmi po obou stranách centrální lodi se nachází maurská cisterna na vodu, hluboká 15 m.

Blízká katedrála (Sé), jejíž výstavba započala v roce 1186, prozrazuje původ z doby křižáckých výprav, protože silně připomíná románskou pevnost. Je zde mj. krásná gotická křížová chodba a Muzeum sakrálního umění s pozoruhodnou sbírkou relikvií a mešních rouch. Nádherně vyřezávaný horní kúr má renesanční varhany z roku 1562, které patří k nejstarším v Evropě.

Stavba katedrály Santa Maria trvala padesát let až do roku 1204. Je vyvedena v románském slohu, díky délce stavby však najdete i gotické a neoklasicistní prvky a hlavním stavebním materiálem byla žula. Hlavní kaple se datuje do 18. století a údajně zde byly posvěceny vlajky celé flotily Vasco da Gamy před vyplutím na širé moře. Palác (Palácio de D. Manuel) je potom skvělou kombinací renesance, gotiky i typického portugalského manuelského slohu. Pochází ze 16. století a údajně zde byl Vasco da Gama pověřen cestou do Indie.

Městské muzeum Museu de Évora, nedaleko od katedrály, je umístěno ve starém arcibiskupském paláci. Má významnou sbírku obrazů tzv. „Portugalské školy“, inspirované vlámskými vzory. Mezi nejvzácnější exponáty patří 13 obrazů s výjevy ze života Panny Marie, pocházející ze začátku 15. a konce 16. století.

Jednou z největších a nejstrašidelnějších atrakcí Évory je kostel Igreja São Francisco s Kostěnou kaplí. Kaple je rozlehlá místnost postavená z kostí 5 tisíc mnichů. Okenní rámy tvoří lidské lebky a sloupy jsou pokryty stehenními kostmi. Pomíjivost života připomíná návštěvníkům nápis nad vchodem, na němž čteme: „My kosti, které zde ležíme, čekáme na vaše kosti“.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko