Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přírodní park Montesinho

Mezi Bragançou a Španělskem se rozkládá přírodní park Parque Natural de Montesinho, kde se nachází řada malých, od světa izolovaných vesniček, jež si stále udržují tradice obecního vlastnictví a zvyků z pohanských dob. Tuto oblast sdílejí s volně žijícími vlky a divokými prasaty. Kancelář správy parku v Bragance poskytne turistům informace ohledně možnosti kempování v této oblasti.

Tato přírodní rezervace, která patří k jedné z nejméně moderní civilizací zasažených oblastí v Evropě, se rozkládá na ploše 70 000 hektarů mezi Bragancou a španělskou hranicí. Tento kraj se příznačně nazývá také Terra Fria - Studená země. Pusté vrcholky nad vřesovišti sahají až do výšky 1481 metrů a opět se svažují do dubových lesů a údolí porostlých olšemi a vrbami. Ze živočichů zde můžete narazit na divoká prasata či dokonce vlky.

Přírodní park Montesinho překvapuje návštěvníky svou neuvěřitelnou různorodostí. Krajina se zde mění s každým údolím, což je dáno i geologicky - ve vrcholových partiích s žulovým podložím jsou často obrovské žulové balvany podivných tvarů, jinak zde najdete často jako podloží břidlici. Lidské osídlení je řídké, ale hory jsou zemědělsky využívané - jsou tu plantáže jedlých kaštanů a borovic. Vegetace je silně ovlivňována častými požáry, takže zde lze sledovat různé stupně následné sukcese.

V parku najdete malé, od okolního světa izolované vesničky, v nichž se udržují tradice a rituály pocházející z předkřesťanských dob a kde místní obyvatelé hovoří portugalsko-španělským nářečím. Populace celé oblasti parku činí pouhých 9 tis. obyvatel, na jednu vesničku připadá zhruba 100 obyvatel.

Největší vesnicí je Moimenta. Úchvatné pohledy na rezervaci se naskýtají z vesnice Vinhais na jižním okraji. Příroda a skvělé podmínky pro sport sem lákají turisty, cyklisty i milovníky jízdy na koních. Pro pěší turistiku je nejideálnější období jaro a léto, krajina kvete a voní. Můžete se například vydat na některou ze stezek vedoucí kolem řeky Samor nebo Tuela. V parku se nachází 10 abrigos de montanha - horské přístřešky pro pěší turisty, ve kterých mohou přenocovat.

Zajímavost
Malá vesnice Rio de Onor (24 km směrem na SV) je místem, kde se zastavil čas a kde lze najít jednu zeměpisnou kuriozitu. Vesnice leží na obou stranách hranice, část je v Portugalsku a část ve Španělsku (tam se nazývá Rihonor de Castilla). Obyvatelé z obou stran hranice hovoří smíšeným nářečím a jsou vázání četnými rodinnými svazky.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko