Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Národní park Peneda – Geres

Na severovýchodě provincie Minho se v blízkosti hranice se Španělskem nachází národní park Portugalska – Národní park Peneda-Geres, jedna z největších přírodních krás této země. V zájmu zachování ekologicky nedotčené krajiny vyhlásily státní orgány několik chráněných přírodních oblastí, z nichž k nejvýznamnějším patří národní park Peneda-Gerês v nejzazším severním výběžku.

Kvůli obtížným životním podmínkám však osídlení bylo vždy řídké, a tak se tu i dnes díky neporušeným ekosystémům drží vlci, orli královští a další dravci. Kdysi oblast bývala i domovem hnědých medvědů, ale tato doba už minula.

Park byl založen roku 1971 a rozkládá se na ploše přibližně 72 tisíc ha a jeho vrcholky dosahují výšky kolem 1 500 metrů. Naleznete zde nádhernou, nespoutanou malebnou krajinu s větrem ošlehanými vrcholky hor i zalesněnými údolími, kde rostou duby, pinie a tisy. Park patří k nejnavštěvovanějším oblastem kraje Minho, ale velmi snadno se dá vystoupat do hor, kde se setkáte už jen se stády horských koz.

Specifické příznivé podmínky přesto umožňují život řadě vzácných rostlinných a živočišných druhů. Stejně jako všechny lesnaté horské oblasti v Portugalsku, i národní park Peneda prakticky každoročně sužují letní požáry. Zastaralá hasičská technika i nedostupnost horských terénů jsou příčinou jejich skutečně ničivých účinků.

Národní park se rozděluje na dvě hlavní oblasti: jižní část tvoří turisty velmi navštěvované pohoří Serra de Gerês a klidnější a také divočejší kopce Serra da Peneda, ležící dále na sever, kam zavítá méně turistů než do druhé oblasti.

Hlavními výchozími místy do parku jsou městečka Mezio, Lamas de Mouro a Geres, kde také najdete informační střediska poskytující podrobné informace o nejzajímavějších místech parku. V turistických kancelářích návštěvníkům poradí ohledně ubytování a seznámí je s možnostmi sportovního vyžití, jako je například jízda na koni. Celou oblast křižují četné turistické stezky vedoucí na mnoha místech kolem vodních nádrží, kde se lze po celodenní túře příjemně osvěžit.

V parku najdete hory, říční údolí, megalitické monumenty (antas), vodopády a malé horské vesničky. Na území parku můžete pozorovat mnoho různých druhů živočichů a rostlin. Z živočichů tu můžete zahlédnout například jelena, vlka, lišku nebo divoké koně či orla královského. Raritou parku je 15 druhů vzácné divoké květeny. V některých částech parku se udržela mimořádné zajímavá flóra (mj. zbytky dubového pralesa).

Zvrásněná oblast parku je rozčleněna hlubokými říčními údolími s několika přehradními jezery. Starobylé domky s doškovými střechami stejně jako zemědělské povozy s plnými dřevěnými koly tu uvidí turisté už jen zřídka, častější však jsou kamenné kukuřičné stodoly na kůlech. Němými svědky dávné kulturní historie této oblasti jsou staré megalitické hroby, římské milníky a ruiny románských kostelíků.

Do severní části parku je nejlepší přístup z měst Monção nebo Melgaço, které leží na řece Minho. Zastávku byste si měli udělat u megalitických hrobů a u zbytků románských kostelíků. Kdysi dávno tu prý vedla stará římská cesta, dlouhá asi 320 km, jež spojovala města Braga a Astorga. V nedalekém městečku Miradouro do Gerês se naskýtá jedinečný výhled na podstatnou část parku. Ekologický stav tohoto chráněného území, kde žije i stádo divokých koní, se bohužel neustále zhoršuje.

Pokud se do parku Peneda chystáte rozjet, nečekejte, že v nich pro vás nějaký „Klub portugalských turistů“ vyznačil cesty. Sehnat pohorky, potřeby pro kempování nebo sušené potraviny je těžké a obchodů specializovaných na turistické vybavení je velmi málo. Mnoho map je zastaralých a trasy prakticky nikdo neudržuje. Opuštěnost portugalských horských cest je ohromujícím zážitkem. Dokonce i v těch nejoblíbenějších oblastech stačí, abyste ušli jen pár kilometrů, a ocitnete se zcela sami.

Pokud vám nestačí pouhá chůze a máte chuť se pustit do adrenalinovějších aktivit, můžete se sami nebo s některou agenturou pustit do lezení po skalách, jízd na horském kole, sjíždění řek na kanoi či raftu nebo ježdění na koni. Kromě sportu si můžete zaplatit i pozorování ptáků nebo cesty po místech, kde zanechaly své stopy minulé civilizace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko