Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mafra

Nejznámější stavbou městečka Mafra, které se nachází asi 35 km severozápadně od Lisabonu, je bezpochyby klášter vystavený za dob krále Jana V. Stejně jako klášter Batalha vznikl na základě slibu, ke kterému se Jan V. zavázal v případě, že dostane potomka. Klášterní palác Mafra (postavený v letech 1707 – 1730) je gigantickým velkoprojektem barokního krále Joãa V. a vůbec největší stavbou v Portugalsku.

V skromném Portugalsku obzvlášť vynikají rozměry a výstřednost kláštera a palácového komplexu Mafra, jehož stavba trvala mnoho let a zaměstnávala více než 50 tisíc lidí. Nesmírné náklady na výstavbu kláštera daly vzniknout portugalskému pořekadlu, že král proměnil diamanty z Brazílie v kámen Mafry.

Mafra - palác a klášter z XVIII. století je největší církevní stavbou v Portugalsku. Najdete zde královský palác, proslulou knihovnu a baziliku. Nákladná stavba byla financována z dováženého brazilského zlata a diamantů. Při stavbě kláštera pracovala i stavební huť, kde pod vedením architekta Johanna Friedrich Ludwiga vyrostla celá nová generace portugalských stavitelů a uměleckých řemeslníků.

Konvent i palác tvoří téměř čtvercový komplex se symetricky vybudovanými dvory. Majestátní dojem je ještě více zvýrazněn obrovitou kupolí klášterního kostela, oběma průčelními věžemi se zužujícími se třemi patry a barokně vznosnými helmami rohových pavilonů. Dvě třípatrové průčelní věže, které nesou 114 zvonů, se zužují k barokním helmám, za nimiž při pohledu zpředu vykukuje 70 m vysoká, obrovská kopule renesanční baziliky.

V interiéru kláštera se za 220 m širokou fasádou skrývá 880 místností. K nejzajímavějším místnostem kláštera, kde bydlelo kolem 300 mnichů, patří lékárna, nemocnice, ložnice mnichů, kuchyně, ale především 88 m dlouhá knihovna se 30 tisíci svazky. Knihovna má klenutý strop, parkety ze vzácných dřevin a vysoké police. V knihovně se nachází například vzácné první vydání rozsáhlého eposu Lusovci (1524 – 1580) nebo trojjazyčná bible z roku 1514. Mezi nejzajímavější místnosti patří také bezesporu Trofejní sál (Sala dos Troféus) v rezidenční části, z níž jedna polovina patřila králi a druhá královně.

Po více než 2hodinové procházce nebudou návštěvníci muset za občerstvením chodit příliš daleko, hned proti klášteru najdou příjemné kavárny a restaurace. Místní obchody se suvenýry nabízejí bohatý sortiment místní keramiky.

Tip na výlet
Sintra – staré maurské město, které roku 1147 dobyl první portugalský král Afonso Henriques, se již ve středověku stalo pravidelnou letní rezidencí portugalské královské rodiny a šlechty. Ještě dnes tu při cestě po zapadlých chodníčcích narazíte na půvabná panská sídla (quintas) skrytá ve stínu palem a cedrů.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko