Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tomar

Ve vzdálenosti 34 km od Fátimy se u řeky Nabão nachází jedno z nejpozoruhodnějších portugalských měst – Tomar. Ve městě Tomar je nádherný renesanční kostelní komplex Kristových rytířů. Město kdysi bylo významným centrem organizování objevných cest, financovaných tímto řádem.

Jsou zde i další krásné kostely a kaple. Klášter Kristova řádu z XI. - XVI. století je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví. Má symbolický půdorys, sedm rajských dvorů a slavné manuelské okno, jež se stalo bezkonkurenčně nejtypičtějším obrazem města. Na mnoha pohledech po celém Portugalsku pak uvidíte fantastické okno v manuelském stylu (na západní straně kapitulního shromaždiště). Je dílem architekta Dioga da Arruda, jenž spolu se svým bratrem postavil i lisabonskou Belémskou věž.

Tomar je bývalé hlavní sídlo náboženského a vojenského řádů Templářů (nebo také Kristova řádu). Tento po staletí mocný a bohatý rytířský řád financoval mj. i zámořské objevy. Bývalé bohatství našlo svůj odraz i v bývalé rezidenci velmistrů řádu – Convento de Cristo.

Od roku 1159 tu sídlili příslušníci řádu templářů, kteří se značnou měrou zasloužili o vítězství nad Maury v bitvě u Santarému. S papežským zákazem mocného řádu (1314) se král Dinis šikovně vyrovnal tak, že z něj v Portugalsku formálně udělal řád Kristových rytířů, nicméně jej přímo podřídil královskému domu. Obrovské pozemkové vlastnictví získané při správě zámořských provincií a v koloniích vybírané desátky z něj udělaly nejbohatší řád křesťanského světa.

Za vlády Manuelova syna Joâa I. se původně rytířský řád změnil v řád řeholní, který si musel vybudovat nový klášter. K jeho nejkrásnějším částem patří dvoupatrová křížová chodba Claustro dos Filipes, jednolité renesanční dílo, které nemá na Pyrenejském poloostrově vážnějšího konkurenta, jehož stavitelé byli Diogo Torralva a Filippo Terzi.

Na útulném centrálním náměstí Praça da República stojí kostel v manuelském slohu (São Baptiska) s neobvyklou osmihrannou křtitelnicí a krytým sloupořadím. Dominantní kostel zvláštního tvaru má uvnitř kruhovou loď s vysokým 8bokým oltářem a s nádhernými dveřmi ve španělském stylu.

Hlavní atrakce se však nacházejí na kopci nad městem. Z jeho zalesněných výšin přehlíží město templářská pevnost Castelo dos Templários a přilehlý klášter z 12. století Convento do Cristo, který chrání střílnami vybavené zdi – je jednou z nejvýznamnějších památek středního Porutugalska.

V samém srdci klášterního komplexu stojí původní templářský chrám z 12. století Charola, fascinující šestnáctistranná stavba, jejíž půdorys kopíruje jeruzalémský chrám svatého hrobu, stojící nad Kristovým hrobem.

Na západní stěně kapituly, orámováno zdobnými námořními motivy, se nachází jedno z nejkrásnějších portugalských oken v manuelském slohu. V 16. století byla v renesančním stylu přistavěna velká křížová chodba Claustro Principal. V zalesněném kopci na polovině cesty ke Convento de Cristo stojí Ermida da Nossa Senhora da Conceição – hezká malá bazilika z 16. století, postavena ve stylu italské renesance.

Místa, která stojí za návštěvu:
Templářský hrad (XII. století), gotický kostel Santa Maria do Olival, kostel Nossa Senhora da Conceiçao v renesančním slohu, kostel S. Joao Baptista (manuelský sloh) a synagoga z XV. století.

Tip na výlet
Z Tomaru si můžete udělat příjemný výlet k pohádkovému hradu u Almourol, situovanému na ostrově uprostřed řeky Tejo. Kousek proti proudu řeky se nachází Abrantes s dalším hradem přehlížejícím město.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko