Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Óbidos

Óbidos je středověké městečko s téměř zcela zachovanými hradbami. Projít se můžete jak přímo po hradbách, tak po uličkách dlážděných „kočičími hlavami“ a lemovaných bílými domky. Není divu, že si Óbidos při své návštěvě v roce 1228 zamilovala královna Isabela a dostala ho pak od manžela jako svatební dar. Byla tím založena tradice, pokračující až do 19. století. Z dálky je vidět také akvadukt z 16. století.

Město Óbidos obklopují po celém obvodu vysoké středověké hradby, což z něj činí unikátní klenot mezi portugalskými městy. Je těžko uvěřitelné, že toto vnitrozemské sídlo bylo kdysi přístavem a pobřežní pevností, dokud naplaveniny nezanesly zdejší mořský záliv a tichá laguna se tak neocitla odřezána od moře, které je dnes vzdáleno téměř 10 km.

V letní sezoně se sem ze všech stran sjíždějí turisté, kteří obdivují městskou rezervaci s úzkými uličkami, šesti kostely, rudými střechami a s bohatou květinovou výzdobou bíle natřených domů. Toto malebné městečko obehnané věncem zcela zachovalých zdí určitě stojí za pozornost.

Óbidos je krásné portugalské město. Královna ho dostala od svého romanticky založeného muže ve 13. století. Ale už předtím se zde děly velké věci. Hrad nad městečkem, které leží osmdesát kilometrů severně od Lisabonu, sloužil jako pevnost. V roce 1148 byl vyrván z moci Maurů. Po zemětřesení v roce 1755 byl přestavěn a dnes jsou v něm luxusní pokoje pro hosty z celého světa.

Do města se vstupuje branou v hradbách. Hlavní ulici lemují stánky se suvenýry. U městské brány je možné po schodech vystoupit na hradební zeď a pokochat se krásným výhledem na město a okolí. Vedle pousady (luxusního hotelu) jsou tu i další hezké hostince, některé ve starobylých historických domech. Kdo vyžaduje spíše klid, než nával turistů, může vyhledat a navštívit restauraci Dom João V vedle barokního kostela Senhor Jesús da Pedra.

Hlavní ulice Rua Direita vede od jedné brány k druhé. Hned pod hradem stojí farní kostel Igreja de Santa Maria s hezkými modrými azulejos z 18. století, zvláštním modře natřeným stropem a pozlaceným náhrobkem v severní stěně. V roce 1441 se v tomto malém kostele odehrála svatba Afonce V. s jeho sestřenicí Isabelou, přičemž ženichovi bylo 10 a nevěstě 8 let.

Místní umělci a řemeslníci dodnes používají při práci starých technik a vystavují své výrobky v malých obchůdcích podél uliček. Přímo na západě leží na pobřeží starý přístav Peniche, který býval kdysi ostrovem. Impozantní opevnění přístavu vybudovali Španělé v době své nadvlády nad Portugalskem v 16. století. Rybářský přístav je obvykle plný pestře natřených, bouřemi ošlehaných plavidel a kolem se nacházejí výborné lidové restaurace s rybími specialitami.

Místní pevnost sloužila za Salazarova režimu jako vězení pro politické vězně. Dnes je zde muzeum, kde jsou k vidění také výrobky místních řemeslníků a předměty lidové kultury. Za hezkého počasí si můžete udělat výlet lna ostrov Berlenga, vzdálený 12 km od pobřeží. Zříceniny kláštera a dosud stojící impozantní pevnost ze 17. století slouží dnes jako útočiště mořským ptákům.

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko