Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Estremoz – vznešené mramorové království

Ve středním Portugalsku, ve vyhlášeném vinařském kraji Alentejo, se nachází malebné historické městečko Estremoz, které vyniká jednou zvláštností – je celé postaveno z mramoru. Tímto materiálem zde opravdu nešetřili, jsou z něj postaveny obytné domy, hrad tyčící se nad městem, katedrála, chodníky, kašny, sloupy, zkrátka úplně vše…

Estremoz (vyslovuje se „eštremož) leží asi 50 kilometrů severovýchodně od Évory, v nadmořské výšce 431 metrů, ve zvlněné a úrodné krajině provincie Alentejo. Jeho dějiny sahají až do roku 1258, kdy bylo rozhodnuto o jeho založení. V současnosti je Estremoz historicky významným městem, které se může pochlubit půvabným starým jádrem a množstvím zajímavých památek. Centrum Estremozu tvoří náměstí Largo do Castelo, na němž stojí kostel Santa Maria do Castelo, který ukrývá velkou renesanční síň. Kostel byl postaven roku 1559. Mezi další ceněné stavby na náměstí patří například stará radnice.

Na náměstí Largo do Castelo je možné zavítat do obchůdků se suvenýry, nebo posedět v kavárně a restauraci. Na bočním náměstíčku je ukryto turistické informační centrum. Pokud byste navštívili město v sobotu, mohli byste zavítat na zdejší velký trh, který je mezi místními i turisty velmi oblíbený. Prodávají se na něm především výborné kozí a ovčí sýry a pak také vyhlášená vína. Také zde můžete sehnat tradiční ručně vyráběné hliněné džbány „bilhas de barro“, které znají lidé v celém Portugalsku.

Estremoz, Portugalsko

Mezi poklady města Estremoz patří dominantní královský hrad rozkládající se na kopci. Ve středověku Estremoz patřilo mezi nejvznešenější portugalská města a bylo kolem dokola obehnáno mohutnými hradbami. Jejich pozůstatky můžeme ve městě obdivovat dodnes. Část z nich stále ještě obepíná kus města. Hradní komplex se nachází v tzv. Horním městě, které také obklopují hradby. Nejvýraznější částí hradu je však mohutná obranná mramorová věž Torre das Tres Coronas (Věž tří korun), která byla údajně pojmenovaná na počest tří králů, kteří do její výstavby investovali.

Ve věži je ukryta kaple svaté Izabely, portugalské královny, která zde roku 1336 zemřela. Kapli zdobí tzv. azulejos, což jsou barevné glazované keramické obklady typické pro oblast Portugalska i Španělska. Tyto ručně malované kachlíky jsou unikátním architektonickým prvkem a jejich výroba se řadí mezi dekorativní umění. Azulejos v místní kapli vyobrazují výjevy z královnina života. Mramorová hradní věž sousedí s bývalým královským palácem, který v současnosti funguje jakožto hotel – nutno dodat, že jeden z nejluxusnějších v celém Portugalsku. Z estremozského hradu se naskýtá nádherný výhled na okolní zemědělskou krajinu a za dobrého počasí je v dálce vidět i město Évora.

Estremoz, Portugalsko

Estremoz se ve světě nejvíce proslavilo jakožto centrum těžby mramoru, což je na něm dnes patrné na první pohled. Na mramor narazíte doslova na každém kroku, kromě budov se objevuje i na chodnících, prazích dveří a i dlažební kostky jsou mramorové. Pro místní je tak běžným materiálem, že si mramorové fasády svých domů často přetírají jinou barvou. Ve městě se již po mnoho let láme velmi kvalitní jemný až středně zrnitý mramor. Vyskytuje se v několika barvách, může být bílý, krémový, růžový, šedý, černý, zelený, případně se může objevit ještě v různých kombinacích těchto barev. Estremoz společně s nedalekými městy Borba a Vila Viçosa tvoří vyhlášený portugalský mramorový trojlístek. Portugalsko je díky nim po Itálii druhým největším vývozcem mramoru na světě. Mramor pocházející z této oblasti se používal již v dobách antiky. Portugalští mořeplavci jej následně vyváželi do Afriky, Indie a Brazílie. Z místního mramoru byla postavena Belémská věž i klášter sv. Jeronýma v Belému, klášter ve městě Batalha i Alcobaça.

- jap -

Další články z Portugalska:
Albufeira – antická kráska, která povstala z popela
Silves – přehlídka arabské moci
Portugalsko - ubytování v rekreačním domě nebo apartmánu
Sao Miguel – ostrov plný zeleně
Čtyři nabité dny ve stále živelném Lisabonu

 

Článek byl zobrazen 6 205 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko