Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Santana - vesnice barevných domků

Ve španělsky a zejména portugalsky mluvících zemích je slovo „Santana“ velmi časté, jednak jako příjmení, ale hlavně jako název nebo součást názvu obcí a měst. Vzniklo zkrácením a spojením dvou slov Santa Ana, čili Svatá Anna.

Jedna z mnoha obcí tohoto jména se nachází i v severní části portugalského ostrova Madeira. A dokonce patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst ostrova, které nemůže chybět v itineráři okružního výletu žádné cestovní kanceláře.

Vesnice se stala známou díky své architektuře, respektive neobvyklým domkům zvaným „palheiros“. Jsou převážně postaveny z přírodního kamene a vybaveny doškovou střechou z mořské trávy, která sahá téměř až k zemi. To dodává domkům jejich typický trojúhelníkový tvar.

Dříve byly podobné tradiční domy, sloužící jako hospodářské stavby i k bydlení, na mnoha místech ostrova, ale dnes jsou udržovány jen v Santaně, která tak tvoří jakýsi skanzen. Ke spatření je tady několik typů a variací, například domky postavené ze dřeva místo kamene. První zmínka o domcích pochází ze 16. století, avšak většina dochovaných staveb není starších než sto let. Jsou dosti malé, neboť vzhledem k teplému madeirském podnebí sloužily pouze pro spánek nebo úkryt před deštěm. Jedlo se venku, toalety bývaly daleko od domu. Dnes mají interiér často obložený dřevem, fasáda, dveře a okenní rámy bývají vyvedeny v bílé, jasně červené a modré, případně žluté barvě. Výsledek ovšem někdy působí poněkud kýčovitě.

Ale není divu, domky dnes slouží už téměř výhradně jako atrakce pro turisty, kterým se takové chaloupky líbí. Jen část obyvatel vesnice se ještě živí zemědělstvím nebo řemeslem.

Dalším lákadlem pro turisty je tzv. tematický park o rozloze 17 akrů, otevřený v roce 2004. Je rozdělen do několika sekcí a věnuje se historii, tradicím a kultuře Madeiry. Dozvíte se tady například zajímavosti o objevení ostrova, tradičním oblečení, řemeslech apod.

Jiná část vesnice je zaměřena sportovně. Můžete si tu vyzkoušet třeba bungee-jumping, lezení po horolezecké stěně či slaňování.

Každý rok v červenci se v Santaně koná velký festival tradiční hudby a tance, známý jako „24 horas a bailar“, tedy „24 hodin tance“. Představení souborů a folklórních skupin z celé Madeiry, ale i jiných zemí, sem láká mnoho místních i turistů.

Santana bývá často využívána také jako základna pro výšlapy do okolí. Nejbližším cílem bývá přírodní park Queimadas, odkud se dále můžete vydat po „Levada Queimadas“ cestou vedoucí i několika krátkými tunely až k majestátnímu vodopádu Caldeirăo Verde („Zelený kotel“). Doporučuje se vzít si s sebou baterku a nepromokavou bundu či pláštěnku. Další trasy vedou ke Cova da Roda, ti nejzdatnější zamíří až na vrchol nejvyšší hory Madeiry, kterým je Pico Ruivo s výškou 1861 m n.m. Odtud se vám otevře výhled na úchvatná okolní panoramata, tedy za předpokladu, že je pěkné počasí.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 9 003 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko