Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Portugalsko - základní informace

Oficiální název: Portugalská republika 
Hlavní město: Lisabon 
Počet obyvatel: 10 605 870 
Rozloha: 92 391 km2 
Měna: 1 euro = 100 centů 
Úřední jazyk: portugalština

Vstupní formality a základní informace
Poloha a přírodní poměry
Jak cestovat do Portugalska?
Jak cestovat po Portugalsku?
Jak cestovat po Lisabonu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Portugalsku
Turistické cíle
Lisabon
Okolí Lisabonu
Provincie Extremadura a Ribatejo
Provincie Minho
Provincie Douro a Trás-os-Montes
Provincie Beira
Madeira
Porto Santo
Azory
Národní park Peneda Geres

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Portugalska?
Díky portugalskému dlouhému pobřeží Atlantiku je běžné, že v zimě často a hodně prší. Přestože teploty neklesají tak nízko jako u nás, je i tak cítit, že je dost chladno. Výjimku tvoří oblast Algarve, které je situováno na jih a jeho vnitrozemské kopce jej chrání před studenými severními větry. Dá se tedy považovat za destinaci, kterou je možno celoročně navštěvovat. Má horká léta a mírné zimy. V ostatních pobřežních oblastech bývají také horká léta, ale s poměrně větrnými večery. Vnitrozemí je poněkud extrémnější - jsou zde hlavně chladné zimy a letní teploty bývají až nesnesitelné. Ve vnitrozemí bývají teploty asi o 5stupňů vyšší než na pobřeží. Nejlepším obdobím pro návštěvu Portugalska je jaro nebo podzim, přestože jaro může být poněkud deštivější.

Pasy, víza, doklady
Jelikož Česká republika v roce 1991 uzavřela s Portugalskem bezvízovou dohodu, k vycestování do Portugalska nám stačí pouze platný cestovní pas, nebo platný občanský průkaz. Pro občany ČR platí režim volného pohybu osob, stejný jaký mají ostatní občané ostatních států EU. Čeští občané již nepotřebují ani pracovní povolení. Aktuální informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz).

Zdravotnictví
Před odjezdem do Portugalska se doporučuje uzavřít pojištění na pobyt v nemocnici, lékařské ošetření a návrat. Pokud nebudete pojištěni, lékařské ošetření budete nuceni uhradit na místě.

Lékárny (farmácia) jsou v Portugalsku označeny zeleným křížem v bílém poli. Zde vám poradí s menšími zdravotními problémy a také mohou volně vydávat léky, které jsou v jiných zemích pouze na předpis.

Peníze
V Portugalsku je od roku 2002 zavedena jednotná evropská měna euro. Je dobré s sebou nosit kreditní karty a mít tolik eur, aby pokryly výdaje alespoň na jeden den. S výměnou peněz nebývá problém. Vymění vám je skoro v každém hotelu, bankách a směnárnách.

 

Poloha a přírodní poměry

Portugalsko leží v jihozápadní Evropě na Pyrenejském poloostrově, kde zaujímá asi jednu šestinu z jeho celkové rozlohy. Jeho jediným sousedem je Španělsko, s nímž sdílí hranici o délce 1300km. Portugalsko je rozděleno na 7 provincií a patří k němu také Azorské ostrovy a ostrov Madeira. Na portugalské klima má značný vliv Atlantský oceán, který omývá jeho pobřeží.

 

Jak cestovat do Portugalska?

Letecká doprava
Portugalsko má tři mezinárodní letiště – Portela v Lisabonu, Sá Carneiro v Portu a ve Faru. Letecké spojení zajišťuje státní společnost TAP Air, která létá také na Madeiru a Azory. Z Ruzyňského letiště se můžeme do Portugalska dostat zejména v letních měsících, kdy jsou vypravovány charterové lety (lety na objednávku). Jinak z České republiky neexistuje přímé letecké spojení, létá se z Prahy a je nutné přesedat buď ve Frankfurtu nad Mohanem, Paříži nebo Amsterodamu.

Železniční doprava
Do Portugalska se dá dojet také vlakem, nejjednodušeji se z Prahy do Lisabonu dostanete přes Paříž a Madrid, nebo také po trase Praha – Bern – Barcelona – Madrid – Lisabon.

Autobusová doprava
Pravidelná autobusová linka z České republiky do Lisabonu nefunguje. Kdo má přece jen zájem cestovat do Portugalska autobusem, může jet z Prahy do Madridu a tam přesednout na vlak. Cestování dálkovým autobusem je levné, ale značně náročné.

Autem
Pokud chceme dojet do Portugalska vlastním autem, nejrychleji se tam dostaneme přes francouzsko-španělskou hranici v Irúnu. Dále přes Valladolid až k přechodu Vilar Formoso v Portugalsku. Pro cestování autem po Portugalsku je nutné mít zelenou kartu, mezinárodní poznávací značku, mezinárodní řidičský průkaz a doklad o zaplacení pojištění z povinného ručení.

Jak cestovat po Portugalsku?

Autem
V Portugalsku je vybudovaná kvalitní silniční síť a stále se rozšiřující systém dálnic. Najdou se zde také starší a vedlejší silnice, které ještě potřebují doopravit, ale celkově se dá říct, že jsou jejich silnice v dobrém stavu. V každém větším městě najdeme půjčovny aut. Pokud je vám více jak 23 let, máte platný řidičský průkaz který vlastníte alespoň 1 rok a také mezinárodní řidičský průkaz, tak si můžete půjčit auto.Tyto doklady a také smlouvu z půjčovny, pojistku motorových vozidel a pas mějte při cestování autem vždy u sebe. Může se stát, že vás zastaví policie a v případě, že tyto doklady u sebe nemáte vám hrozí pokuta. Nedoporučuje se vyjíždět během dopravní špičky, protože pohyb a parkování ve větších městech může být poněkud náročné. Zvláště patrní buďte, pokud si půjčujete auto na některém z ostrovů, silnice jsou zde strmé s množstvím náročných a neočekávaných zatáček.



Autobusem
V zemi existuje několik místních dopravců. Díky vysoké konkurenci je cesta autobusem příjemným zážitkem, jsou pohodlné a rychlé. Z místních dopravních společností můžeme jmenovat např. Renex, Eva, Rodovária Estremadura, Rodonorte a Rede Expresssos. Pokud se potřebujete dozvědět bližší informace o cenách za jízdné a jednotlivých linkách, je nejlepší navštívit některou turistickou nebo cestovní kancelář.

Letadlem
Vnitrostátní lety provozuje mezi hlavními destinacemi letecká společnost TAP Air. Rozsáhlou domácí leteckou síť provozuje také soukromá letecká společnost Portugália.

Cestování po ostrovech
Společnost TAP Air zajišťuje letecké spojení také mezi pevninou a Azorskými ostrovy a Madeirou. Trasu z Funchalu do Potro Santo v souostroví Madeiry létají několikrát denně. Mezi jednotlivými Azorskými ostrovy zabezpečuje dopravu společnost SATA.

Vlakem
Portugalsko je pokryto poměrně hustou železniční sítí. Některé vlakové linky však byly zrušeny z důvodu budování nových silnic. Proto tyto spoje nahradily autobusy. Jezdí zde několik typů vlaků, např. nejrychlejší a nejpohodlnější Alfa, dále Rápido Inter-Cidades a lokálky Regional a Inter-Regional. Cestování vlakem je zde poměrně levné a existuje řada různých slev. Vlakový jízdní řád je k dispozici na každém větším nádraží. V Lisabonu jsou 4 nádraží.

Trajektem / Lodí
Mezi pěti prostředními azorskými ostrovy je nejvýhodnější trajektové spojení, zejména mezi Faialem a Pikem.

Jak cestovat po Lisabonu?

Autobusem
Jestli se chcete vydat na okružní prohlídku města Lisabon, autobus je pro to ideálním prostředkem, i když je o něco dražší než metro.Orientace je celkem jednoduchá, každý autobus je označen konečnou zastávkou. Jízdenky se kupují přímo u řidiče, kde se musí také ihned označit, nebo se také prodávají bločky po deseti kusech. Dají se koupit také 24 hodinové nebo výhodné třídenní lístky.

Metro
Lisabonské metro má 4 trasy a jezdí od 6 hodin ráno do 1 hodiny v noci. Je to nejrychlejší a nejefektivnější způsob přepravy v době špiček. Počítá se s tím, že se v budoucnu tratě metra budou nadále rozšiřovat. Dnes mají trasy dohromady 37km.

Taxi
Taxíky jsou velice výhodné, pokud vás v autě cestuje víc. Zaplatíte totiž mnohdy méně peněz, než kdyby jste jeli autobusem. Taxíky se objednávají telefonicky, nebo přímo na ulici. Původně byly taxíky černé se zelenou střechou, dnes již mají béžovou barvu.

Stravování

Portugalská kuchyně
Ve Střední Evropě není příliš známá, přitom je chuťově skvělá, na přípravu jednoduchá a prostá. Základ tvoří převážně ryby a mořští živočichové, zvláště pak treska. Ta se prodává nasolená a sušená. Po rybách je v Portugalsku velmi oblíbené vepřové maso, dále se konzumuje drůbeží – kachny a kuřata. Nejí se zde husy, protože ty jsou pro Portugalce okrasný pták, stejně tak jako u nás labuť. Oblíbený je také králík nebo křepelka. Portugalci mají velice oblíbené dezerty, které jsou zde až přeslazené. Je v tom vidět maurské dědictví. Jako předkrm jsou oblíbené olivy, sýr, pečivo, sušená šunka nebo rybí pěna.

Portugalské restaurace
Jedním z míst, kde se můžete najíst nejlevněji je „tasca“ neboli taverna. Zde chodí na obědy či večeře hlavně místní a pracující obyvatelé. Dále existuje „case de pasto“, kde servírují levné jídlo se třemi chody a „restaurante“, která je však formálnější a nabídka jídel je zde širší. Na pobřeží zase existuje stravovací zařízení jménem „marisqueira“, kde se klade důraz na plody moře a čerstvé ryby. Oblíbeným typem podniku je „churrasqueira“, kde se upřednostňují pokrmy opékané na roštu. Máte-li chuť na pivo, stavte se do místní pivnice, které se říká „cervejaria“, kde kromě piva dostanete i něco malého k snědku. V Portugalsku se často objevují restaurace, které jsou převážně zaměřené na místní speciality. Obědy se zde podávají mezi 13. a 15. hodinou. V té době je většina restaurací naplněná k prasknutí. Na večeři se chodí mezi 19. a 22. hodinou, ale i mnohem později není problém dostat v nějakém z podniků jídlo. Pro turisty mají v některých restauracích připraveno levné menu se třemi chody, kávou a nápojem – za příznivou cenu a bez žádných příplatků. V Portugalsku je zvykem k účtu připočítat také spropitné, které zde činí asi 5-10%.

Portugalské nápoje
Pije se zde převážně červené víno, ale vynikající jsou bílá vína, vína zelená a růžová. Pyšní jsou na své Portské víno – což je dezertní likérové víno, které se vyrábí z domácích modrých odrůd a muškátu a zrají až 15 let. Až víno částečně fermentuje, přidává se vinný destilát v takovém množství, aby víno obsahovalo 18-22% alkoholu. Patří k nejtěžším dezertním vínům, Také se pije koňak a pálenka. Pokud si objednáte kávu očekávejte, že bude maličká, velice silná a dobrá.

Ubytování

V Portugalsku nalezneme nejrůznější druhy ubytování, od luxusních hotelů po malé rodinné podniky nebo ubytování na farmách. Většinu hotelů najdeme na pobřeží Algarve, v Portu a Lisabonu. V ostatních částech země a v menších městech bude větší problém najít ubytování. Zde se dá najít ubytování jen v tradičních nebo historických objektech, kde si pobyt musíte dopředu rezervovat. Levnější ubytování je zde mimo hlavní sezónu. Všechny ubytovací zařízení by měly poskytovat také stravování. Turistická kancelář v Portugalsku hodnotí hotely jednou až pěti hvězdičkami. Vychází to z pevně daných kritérií jak je daný hotelový pokoj vybaven. Mezi oblasti s nejdražším ubytováním je patří pobřeží Algarve, Madeira a Azory. Je třeba si ubytování rezervovat předem, zvláště pak v létě, kdy je hlavní turistická sezóna.

Zajímavým typem ubytování je ubytování na venkově, kde můžeme pobývat v soukromých statcích, venkovských domech nebo na farmách. Naskýtá se také možnost ubytování v mládežnických ubytovnách, které jsou postaveny převážně na pobřeží a dvě také na Azorách. Bývají otevřeny během celého roku, ale je doporučeno si rezervovat místo. Musíte však vlastnit platnou průkazku Mezinárodní federace mládežnických ubytoven, kterou získáte u Asociace mládežnických ubytoven. V Portugalsku se také nachází více než sto oficiálních kempů, které jsou situovány na pobřeží v hezkém prostředí. Největší kemp najdete v Albufeiře a Algarve.

Bezpečnost v Portugalsku

Portugalsko je zemí, kde je celková bezpečnostní situace dobrá. Samozřejmě jako v ostatních zemích jsou i zde místa, kde byste se měli pohybovat raději ve skupinkách a sami nenavštěvovat málo frekventované a zapadlé uličky. I zde se mohou vyskytovat skupinky pouličních zlodějů a kapsářů, je zde drobná pouliční kriminalita. Nejčastěji se krade v dopravních prostředcích a v restauracích. Dávejte si proto dobrý pozor na své osobní věci. Větší pozor byste měli dávat hlavně ve stanicích vlaku Santa Apolonia a Rosso, a ve čtvrti Alfama a Bairo Alto. Několikrát se vyskytly také ozbrojené loupeže mladistvých gangů ve vlaku Lisabon-Cascais.

Turistické cíle

Lisabon
Portugalská metropole se rozkládá na severním břehu ústí Teja. Dnešní samotný Lisabon má kolem 550 000 obyvatel. Vytvořila se ale také městská aglomerace jménem „Grande Lisboa“, která pohltila několik okolních vesnic, kde žijí téměř 2 milióny lidí. Centrum Lisabonu bylo roku 1755 při zemětřesení srovnáno se zemí, znovu vystaveno a dnešní centrum tak pochází z 18.století. Lisabon je už od dob zámořských objevů považován za důležitý přístav. Velké škody městu způsobila také dobyvačná invaze napoleonských vojsk na začátku 19.století a zavedení modernizačních zákonů mezi lety 1832 – 1836. V té době bylo zrušeno a vyrabováno několik desítek klášterů a církevních budov. V 19. století se začalo s moderní výstavbou a rozšiřováním města, bylo to období rozkvětu Lisabonu, kdy vznikla i řada parků a kulturních zařízení.

Na východě Lisabonu najdeme nejstarší městskou čtvrť Alfama, která přečkala i ono ničivé zemětřesení z roku 1755, jelikož je postavena na skalnatém podloží. Dominantou Alfamy je pevnost Svatého Jiří (Castelo Sao Jorge), která se vypíná na nejvyšším bodě pahorku. Prohlídka pevnosti se dá začít u strážní věže Ulisses, vedle které stojí brána Moniz. Nedaleko se nachází palác Paco de Alcácova, jehož vznik se datuje kolem roku 1300. Zde byl roku 1499 přijat Vasco de Gama králem Manuelem I., když připlul z úspěšné plavby do Indie. Na hradbách pevnosti se nachází několik starých děl odkud je skvělý výhled na město a řeku Tejo. Můžeme odtud vidět lisabonskou katedrálu nebo pozdně renesanční kostel Sao Vicente de Fora.

V Lisabonu můžete navštívit Národní muzeum dlaždic „Museu Nacional do Azulejo“, ve kterém jsou vystaveny nádherné ozdobné obrazy z dlaždic a také vysvětlen vývoj výroby dlaždic od počátků až dodnes. Nejzajímavější je snad 40m široké panoráma Lisabonu z roku 1730.

Od pevnosti můžete sestoupit k malebnému náměstí Largo das Portas do Sol a vyhlídkové terase Miradouro de Santa Lucia. Veřejná studna Chafariz d ´el Rei se nachází na náměstí Largo do Terreiro do Trigo. Aby se předešlo vzájemným sporům mezi obyvateli, měli jednotlivé skupiny občanů, jako třeba otroci, mulati nebo námořníci, své kohoutky.

Jako památník vítězství na Maury byla vystavěna lisabonská katedrála, jejíž základní kámen byl položen králem Alfonsem I. Dobyvatelem. U jejího vchodu se nachází hlavní oltář s arcibiskupským trůnem a erby církevních hodnostářů. Vlevo je kaple sv. Antonína se vzácnou křtitelnicí. Dále jsou zde hrobky s urnami krále Alfonse IV. A jeho manželky Beatrix. Až budete procházet katedrálou, nevynechejte křížovou chodbu, kde byly nalezeny základy maurských a římských hradeb.

Lisabonská čtvrť Baixa (Dolní čtvrť) byla vybudována po zemětřesení v roce 1755. Jsou zde pravoúhle uspořádané ulice tvořené měšťanskými domy s obchody. V centru této čtvrti je náměstí Praca do Comércio kde je jezdecký pomník krále Josefa I. Stojí zde i budova hlavní pošty, před kterou byl roku 1908 zavražděn poslední portugalský král Karel I. Při procházce Lisabonem byste se neměli zapomenout zajít podívat na Vítězný oblouk na kterém je obraz významných osobností portugalských dějin. Pěší zónou Rua Augusta dojdeme k náměstí Praca Dom Pedro IV., kde se kdysi konaly býčí zápasy a upalovali kacíři.

U náměstí Praca dos Restauradores začíná 1,5 km dlouhá Avenida da Liberdade, která připomíná francouzskou Champs Elysés a je olemována lesíky a fontánami.

Pro čtvrť Bareiro Alto (Horní čtvrť) jsou typické restaurace, noční podniky, bary a hospůdky, kde můžete slyšet hrát „fado“, což je oblíbený hudební žánr typický pro Lisabon. Z Baixy se do Bareiro Alto dostanete lanovkou Elevador da Glória, nebo výtahem Elevador Santa Justa z roku 1902, což je opravdu nezapomenutelný zážitek. Výtah byl postaven z tepaného železa a zdoben jemnou filigránskou prací.

Za návštěvu určitě stojí také nádherný klášter Monasteiro dos Jerónimos ze 16.století, který nechal postavit Manuel I. a nachází se ve čtvrti Belém. Je postaven v unikátním portugalském architektonickém slohu, známém jako manuelský. Je to snad nejlepší ukázka tohoto stylu vůbec.

Okolí Lisabonu
Nejvýznamnější lisabonské muzeum Museu Calouste Gulbenkian je součástí nadace olejového magnáta po kterém je také pojmenováno. Ten Portugalsku odkázal nádherná sochařská a výtvarná díla, které se zde vystavují a také sbírky nábytku, gobelínů, šperků i orientální keramiky a textilu.

Cristo Rei je 28 metrů vysoká plastika Krista, který stojí nad jižním břehem Teja. Tato obří postava má roztažené paže a byla vytvořena podle známější sochy Krista v Rio de Janeiru. Autorem byl Francisco Franco v letech 1949 – 1959.

16km na severozápad od centra města se nachází Aqueduto das Águas Livres – monumentální vodní akvadukt vybudovaný v 1.polovině 18.století. S délkou 19 kilometrů a 109 oblouky se stal vyhledávanou turistickou atrakcí města.

Provincie Extremadura a Ribatejo
Na březích řeka Lis leží biskupské město Leiria, jehož dominantou je mohutný středověký hrad z dob Alfonse I. Dobyvatele. Z hradu je nádherný výhled na staré město, jeho křivolaké uličky a měšťanské domy. Můžeme zde navštívit také opravený románský kostel Sao Pedro. Nedaleko Lieiry se na území 11 000ha rozprostírá rozsáhlý piniový les Pinhal de Leiria. První stromy zde byly vysazeny již před 700 lety. Dnes slouží ke kácení a zpracování dřeva.

Ve městě Batalha se nachází klášter a opatství Santa Maria da Vitória, který představuje mistrovské dílo portugalské gotiky. Klášter je postaven ze světlého vápence pro připomenutí vítězné bitvy u Aljubarroty roku 1385. Tato bitva ovlivnila vývoj portugalské nezávislosti. Tento komplex se skládá z klášterního kostela, křížových chodeb a nedokončených kaplí. Nedaleko od vchodu se nachází kaple zakladatelů, kde spočívají král Jan I. a jeho žena Filipa z Lancasteru spolu se svými třemi syny.



Půvabné malé městečko Peniche je proslulé svými výbornými rybími restauracemi a proto je závislé na přístavu. Obklopují ho hradby ze 16.století. Nedaleko stojí pevnost Fortaleza, která byla kdysi používaná jako vězení. Uvnitř se nachází muzeum s expozicí zahrnující také pohled do cel.

Óbidos je vesnička obklopená starověkým opevněním. V roce 1228 dostala vesničku jako svatební dar Dona Isabel – manželka dona Dinise. Stojí zde také několikrát opravovaný kostel Igreja de Santa Maria. Na jeho místě kdysi stával chrám. Jeho stěny jsou vyzdobeny překrásnými dlaždicemi ze 17.století.

Nazaré je velmi oblíbené letovisko s krásnou velkou pláží v zátoce a strmými útesy, ale i přesto si zachovalo svůj původní ráz. Místní obyvatelé se stále věnují rybolovu a používají se pestrobarevné lodě s vysokými příděmi. Město dostalo jméno podle sochy Panny Marie kterou sem z Nazaretu přivezl mnich někdy ve 4. století. Je zde také jachetní přístav na jehož konci se tyčí 110m vysoký vápencový skalní útes. Je na něm vyhlídka, která poskytuje nádherný pohled na 4km dlouhou pláž a město na pobřeží. Nad útesem leží město Sítio s poutním kostelem Nossa Senhora da Nazaré. V kostele je vzácná soška Panny Marie s dítětem na klíně, která byla nalezena v roce 1179 v jeskyni nedaleko Sítia.



Ve městě Alcobaca leží největší klášter v Portugalsku. Klášter Santa Maria je zajímavý svým jednoduchým středověkým architektonickým řešením. Byl založen v roce 1153 a základní kámen položil Alfons I. Dobyvatel na počest vítězství po dobytí Sarantému z rukou Maurů. Klášter se postupně stal nejbohatším v Evropě a žilo v něm 999 mnichů. Při zemětřesení roku 1755 utrpěl obrovské škody a následně trpěl ještě napoleonskou invazí. Ve 20. století byl zrestaurován.



Fátima je světoznámým poutním místem, které každoročně přiláká spoustu věřících z celého světa. Fátimská svatyně je obrovská stavba, novobarokní vápencová bazilika, která má po stranách sochy světců a 65metrů vysokou věž. Dne 13. května 1917 se zde v jednom z dubů zjevila Panna Marie s růžemi třem malým dětem. Zjevovala se zde ještě dalších pět měsíců, ale vždy třináctý den v měsíci. Poslední zjevení vidělo již přes 70 000 věřících. V roce 1928 se zde začala stavět bazilika Nossa Senhora da Fátima. Každého 13.dne v měsíci se zde konají poutě a bazilika je zcela zaplněna věřícími. Nejdůležitější data jsou ale 13.5. a 13.10., dny prvního a posledního zjevení.

Tomar je město v němž údajně sídlili Kristovi rytíři. Městu dominuje hrad Convento do Cristo založený roku 1160 velmistrem portugalských templářů. Stavba hradu trvala neuvěřitelných 500 let a stavěl se ve čtyřech etapách. Jako první byla postavena pevnost s věží Torre de Menagem a hradbami a také část kostelního komplexu. Na začátku 16.století se dostavěla západní část kostela Kristových rytířů, která je připojena k původnímu templářskému kostelu. Později přišla do Tomaru také renesance. Staré město se rozkládá přímo pod hradem a protéká jím řeka Nabao, v jejíž blízkosti se nachází městský park s mohutným mlýnským kolem.

Santarém je správním střediskem Ribateja.Město je opředeno bohatou minulostí. Je strategicky umístěno na břehu řeky Tejo, kde po dlouhá staletí stával jediný most spojující oba břehy. V centru se nachází náměstí Praca da Bandeira a k němu přilehlý park Jardim da República. Na náměstí stojí budova jezuitského semináře, který byl kdysi jezuitským klášterem. Je zde také impozantní barokní kostel Nossa Senhora de Piedade s nádherným barokním oknem vytesaným z jednoho kusu kamene

Provincie Minho
Městečko Ponte de Lima nese název podle kamenného mostu, který vede přes řeku Limu.
Most byl postaven Římany a může se pyšnit 24 oblouky. Z středověkého opevnění města se toho dochovalo jen velmi málo - věž s žalářem a Palácio dos Marqueses. Město působí romantickým rázem, jsou zde malá náměstíčka, tajemné křivolaké uličky a rozmanité šlechtické domy. Ve městě můžete také navštívit nejstarší trh v Portugalsku, který se zde koná každé druhé pondělí již od roku 1125.

Melgaco je nejseverněji položené město Portugalska, postavené vysoko nad řekou Minho.
Každý pátek se zde konají tradiční trhy. Mezi historicky zajímavé stavby patří románský farní kostel. Tato oblast je také vyhlášená nejlepšími druhy zeleného vína.

Centrem vinařské oblasti vino verde (zelené víno) je město Moncao, ležící asi 24km od Melgaca. Jsou zde dvě hlavní náměstí obklopená starými domy. Nachází se zde kostel Igreja Matriz v ulici Rua Joao de Pinho s překrásným románským portálem a dlaždicovou výzdobou.

Viana do Castelo je největší přímořské letovisko této provincie. Je to půvabné městečko, které bylo v 15.století proslaveno svým rybářským průmyslem. Město zbohatlo díky obchodům s Evropou a Brazílií a tyto peníze byly využity pro stavbu paláců v manuelském, renesančním a barokním stylu. V centru starého města se nachází trojúhelníkové náměstí Praca da República, kde najdeme renesanční kašnu z roku 1553, nemocnici Casa da Misericórdia z roku 1589 a městskou radnici. Město je plné paláců a kostelů, z nichž zajímavé jsou především kostel Igreja Matriz, který byl přestavěn v 19.století, Kostel Nossa Senhora da Agonia, kde se každoročně konají náboženské potě a kostel Kostel Nossa Senhora da Agonia ke kterému vede stará lanová dráha.

Hlavním městem provincie Minho je město Braga. Již ve 12. století se ve městě usadili portugalští arcibiskupové a díky tomu se stalo náboženským centrem země. Slaví se zde několik náboženských svátků, např. Semana Santa (Svatý týden), kdy jsou ulice zaplněny bouřlivým procesím lidí. Místní katedrálu zde nechal vystavět Jindřich Mořeplavec v původně románském slohu. Byla však několikrát přestavována a nyní je směsicí nejrůznějších slohů. Uvnitř se nachází dvoje překrásné zlaté varhany, bohatě zdobený strop a různé sarkofágy. Za návštěvu stojí klenotnice katedrály nazývaná Museo de Arte Sacra, kde najdeme rozsáhlou sbírku církevních pokladů, soch, plastik a portugalských ozdobných dlaždic. Pokud se přemístíte 4km východně od Bragy, můžete navštívit nádherný barokní kostel Bom Jesús du Monte. Tento kostel se stal významným náboženským centrem v Portugalsku. Před ním zde stála svatyně z 15.století. Někteří věřící stoupají schody do kostela po kolenou, protože věří, že tyto schody představují duchovní růst člověka.

Guimaraes je nazýváno kolébkou portugalského národa. Dokazuje to nápis na městské bráně, na kterém je napsáno „Zde se zrodilo Portugalsko“. Ve městě najdeme mohutnou pevnost Catelo de Sao Miguel, která sloužila jako středověká obranná stavba. Pevnosti a celému městu vévodí 27 m vysoký sloup, věž Torre de Menagem, která byla vybudována v 10.století jako obrana proti Normanům a Maurům. Nedaleko pod hradem vás jistě zaujme mohutný Vévodský palác (Paco dos Duques) postavený v Burgundském stylu. Uvnitř je malé muzeum ve kterém můžete vidět přepychové perské koberce, vlámské tapisérie a malby. Ve městě stojí významný kostel Nossa Senhora da Oliveira, který založil král Alfonso Henriques.

Nad starobylým městem Caminha se vypíná pevnost odkud je překrásný výhled na Španělsko.Dále zde uvidíte panský dům Solar dos Pitas z 15. století stojící na náměstí Torre de Relógio a gotický kostel Igreja Matriz, ve kterém můžete obdivovat krásný kazetový strop.

Provincie Douro a Trás-os-Montes
Město Porto se rozkládá u ústí řeky Douro a je významným průmyslovým centrem Portugalska. Podle tohoto města je pojmenováno Portské víno a také celá zem. Kdysi zde existovalo římské dvojměsto Portu a Cale.. Když došlo k jeho spojení vznikl název Portucale, který používali Maurové. Již od dávných dob žije město převážně obchodem a rozhodující postavení tu měli vždy měšťané a obchodníci. Centrem města je náměstí Svobody - Praca de Liberdade, na kterém stojí radnice se 70 m vysokou zvonicí. Nedaleko od náměstí se nachází zajímavé portské železniční nádraží Sao Bento z roku 1916, které se stalo technickou a uměleckou atrakcí města. Nejvyšší věží v celém Portugalsku se stala věž barokního kostela Igreja dos Clérigos. Byla postavena v letech 1756 – 1763 a se svou výškou 76 m, 6 patry a 240 schody je opravdu nepřehlédnutelná. K nejpůvabnějším částem města patří městská čtvrť Barrero. Jsou zde schovaná malá náměstíčka, křivolaké uličky, renesanční jezuitský kostel Igreja dos Grilos či muzeum portugalského básníka Guerry Junqueira. Ve čtvrti Bolsa stojí za návštěvu budova burzy (Palácio da Bolsa) kde je krásný Maurský sál. Zde se od roku 1834 scházela místní smetánka obchodníků a bankéřů. V Portu se nachází také stará univerzita, několik parků a zahrad se vzácnými dřevinami.

Nad řekou Tamega leží klenot severního Portugalska – město Amarante. Až z 16. století se zde zachovaly budovy s pomalovanými dřevěnými balkóny. Významnou stavbou je zde most Sao Goncalo, který připomíná vítězství nad napoleonskými vojsky a také klášter Sao Goncalo z roku 1540.

Vila Real je průmyslovým a také největším městem této provincie.Přestože zde není mnoho historických památek, najdeme zde pozdně gotickou katedrálu z roku 1427. Nedaleko města leží zámek Solar de Mateus, což je jedna z nejkrásnějším barokních staveb v Portugalsku s nádherným parkem.

Především jako poutní místo je známo město Lamego. Ve výšce 600m se tyčí barokní kostel Nossa Senhora dos Remédios. Je zde také muzeum se sbírkami vlámských tapisérií, sarkofágů, nábytku a soch s náboženskou tématikou. Dále je město známé svými vinařskými oblastmi, ovocem a výběrovou šunkou. Nedaleko od města se nachází nejstarší kostel v Portugalsku - Capelo de Sao Pedro de Balsemao ze 7. století.

Historickým centrem kraje se stalo město Braganca. Městu dominuje hrad či citadela z roku 1187, který byl ve své době považován za nedobytný. Ve věži hradu je v současné době umístěno Vojenské muzeum. Významnou budovou města je Obecní dům postavený ve tvaru pětiúhelníku. Pochází ze 13. století a je jednou z nejkrásnějších románských staveb v Portugalsku.

Známým turistickým resortem je Vila do Conde. Je zde centrum rukodělné výroby. Dominantou města je pevnost Mosteiro de Santa Clara z roku 1318. Kdysi se stal domovem pro 100 jeptišek, z nichž poslední zemřela v roce 1893. Později budova sloužila také jako vězení.

Vila Nova de Foz Coa - toto dávno zmizelé město se proslavilo obrovskými nálezy paleolitických skal a bylo zapsáno na seznam dědictví UNESCO. Celá oblast je důležitou zónou pro vědce. Je zde také soukromé naleziště s vinicemi a ochutnávkou vína, se starověkými předměty a muzeem.

Provincie Beira
Coimbra je rodištěm šesti králů a také město s nejstarší univerzitou v zemi. Město má bohatou historii již od dob Římanů. Coimbra byla také předmětem křesťansko – muslimských válek a nakonec se ji definitivně zmocnili křesťané. Roku 1139 se stala rezidenčním sídlem portugalského království. Již od 13.století je dominantou města univerzita, která až do roku 1910 neměla konkurenci. Převážnou část zdejšího obyvatelstva tvoří právě její studenti. Klikaté uličky nás zavedou až před vstupní bráně Porta Férrera z roku 1634. Z návštěvy byste neměli vynechat také univerzitní knihovnu, která opatruje přes 40 000 vzácných knih, 3000 středověkých rukopisů a 200 prvotisků. Její sál patří mezi nejkrásnější v Portugalsku. Když sestoupíte do centra města, dostanete se do rušných ulic Rua Ferreira Borges a Rua Visconde da Luz, kde je velké množství restaurací a obchodů všeho druhu. Nedaleko se nachází augustiniánský klášter Mosteiro de Santa Cruz, který pochází z 1131. Toulání po městě můžete zakončit návštěvou botanické zahrady Jardim Botanioco, kterou roku 1772 založil markýz Pombal. V zahradě roste například 40 druhů eukalyptů.

Významným portugalským archeologickým nalezištěm je Conímbriga. Našly se zde pozůstatky keltského sídliště. Celé území vykopávek zatím nebylo prozkoumáno, ale již si můžete prohlédnout zbytky budov s fontánami a barevnými mozaikami, lázní s vyhřívanými bazény či patricijského domu se zahradou. Je zde také místní muzeum, kde je uložena většina památek.

Aveiro patří mezi nejpříjemnější portugalská města.Jelikož se rozkládá v krajině plné zátok a říček je plné kanálů a můstků. Většině návštěvníků připomíná italské Benátky. Místní turistickou atrakcí je právě projížďka kanály na barevných člunech . V roce 1575 bylo město zničeno silnou bouří, vytvořil se obrovský písečný přesyp a město ztratilo svůj jediný přístav. Až v roce 1808 přišla další velká bouře a lagunu opět obnovila.

Madeira
Sopečný ostrov Madeira leží v Atlantském oceánu a přitahuje především milovníky vysokohorské turistiky a panenské přírody. Madeira má mírné a vlhké podnebí, díky kterému jsou zde vyrovnané teploty a turisté ji mohou navštívit během celého roku. Je to stále zelený ostrov, jehož půdu však tvoří láva a popel. Ostrov je zcela odlišného rázu než pevninské Portugalsko, protože leží skoro 1000km od Lisabonu. Madeira byla objevena v 15. století portugalským mořeplavcem. Ten pojmenoval ostrov Madeira, což ve španělském překladu znamená „dřevo“.Jediným městem na ostrově a také jeho správním střediskem je Funchal. Jsou zde restaurace, obchody, muzea, hotely a historické budovy. Je to město s 50 000 obyvateli. Funchal dostal své jméno podle divokého fenyklu, který zde roste. V současné době je to moderní město s přístavištěm jachet z celého světa a turistickým centrem.

Jižní část ostrova je hospodářsky a zemědělsky využívaná. Některá místa jsou na ostrově dosud nepoznamenaná činností člověka, protože se mnohdy někam dostanete pouze pěšky. Nejvyšší horou ostrova je Pico Ruivo s výškou 1861m. Je to oblíbený cíl vysokohorských turistů. Pro svou jedinečnost byl do seznamu světového dědictví UNESCO třetihorní prales Laurissilva.Na Madeiře je také botanický ráj, roste zde mnoho druhů nejrůznějších rostlin. Například madeirské orchideje se odtud dokonce vyváží.

Porto Santo
Porto Santo leží asi 50km severně od Madeiry a je to druhý obydlený ostrov v tomto souostroví. Krajinou se ale od Madeiry naprosto liší.Objevili ho portugalští námořníci v roce 1419. Ostrov dokonce navštívil i Kryštof Kolumbus, který zde nakupoval zásoby cukru. Na jižní straně ostrova je 9km dlouhá písečná pláž, která vede i přes hlavní město ostrova – Porto Santo.Nejvyšší horou je 507m vysoká Pico do Facho.Ostrov má příjemné stabilní klima, které umožňuje koupel v moři a lenošení na pláži. Skoro zde neprší. V hlavním městě je k vidění dům z 15. století, ve kterém při návštěvách ostrova pobýval Kryštof Kolumbus. Ostrov je ideálním místem pro potápěče a milovníky vodních sportů. Je znám také jako lázně.



Azory
Asi 1300km jsou od Portugalska vzdáleny Azorské ostrovy, někdy též nazývané Jestřábí ostrovy. Ostrovy jsou stejně jako Madeira sopečného původu. Souostroví tvoří 9 menších ostrovů např. Sao Miquel, Terceira, Santa Maria, Graciosa..atd. Jsou zde pláže z černého písku, rozeklané skály, bohatá květena a žije se zde poklidným tempem. Místní obyvatelé se živí chovem dobytka a lovem tuňáků. Pro návštěvníky je ostrov rájem pro turistiku, vodní sporty, nebo jen povalování na pláži.



Národní park Peneda Geres
Nedaleko hranic se Španělskem se nachází tento národní park, jedna z největších přírodních krás Portugalska. Park má rozlohu 700km čtverečních a byl založen v roce 1971. Je výjimečný svou nespoutanou malebnou krajinu s větrem ošlehanými vrcholky hor i zalesněnými údolími, kde rostou duby, pinie a tisy. Mezi výchozí místa patří městečka Mezio, Lamas de Mouro a Geres, kde dostaneme taky veškeré potřebné informace o tomto parku. Park se dělí na dvě hlavní oblasti – Severní a Jižní.Parkem protékají 3 řeky- Lima, Homem a Cávado a je rozdělen na 4 horská pásma. Park je místem s největšími srážkami na celém Iberském poloostrově a také s poměrně silným větrem. Jsou zde studená léta a drsné zimy. Park je domovem několika druhů volně žijících zvířat, např. jelena, vlka, lišky, divokých koní či orla královského.Jsou zde velmi špatně značené turistické stezky.

 
 

Náš tip

Srí Lanka - sen cestovatelů 2025

Srí Lanka - sen cestovatelůNeváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia

USA - velký okruh s Yellowstonem

Velký okruh po USAObjevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko