Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lisabon

Kousek od ústí řeky Tejo do moře, na sedmi pahorcích na samém západě Evropy, stojí Lisabon. Hlavní město Portugalska. Pro milovníky vintage ráj, pro modernisty peklo. Město, které budete milovat, nebo nesnášet.

Když se o Lisabonu mluví jako o městě stojícím na sedmi kopcích, rozhodně se nejedná o nadsázku. Pokud nejste zrovna nadšenci kardia, turistiky nebo alespoň chůze do schodů, budete s radostí vítat možnost využít nějaký místní výtah, lanovku či tramvaj. Dopravní prostředky již mají své dny slávy dávno za sebou a místy vypadají, že do cíle snad ani nedojedou. Slouží ale spolehlivě. Nejsou pouze turistickou atrakcí, s radostí je využívají i místní. Výtah Santa Justa (známý také jako výtah Carmo) spojuje ulici Santa Justa v centru města s náměstím Carmo na jednom z kopců. Celý neogotický výtah z počátku 20. století má každé patro jinak zdobené. Je zhotoven ze železa, obě kabiny jsou však vyvedeny ve dřevě. Je to jediný vertikální výtah v Lisabonu a v cíli o 45 metrů výše je skutečně úžasný pohled na celé město.

Čeho je Lisabon skutečně plný, jsou modré kachličky zdobící fasády domů (tzv. azulejo). Těm je věnováno i celé muzeum (Museo Azulejo). Dalším symbolem města jsou kavárny. Portugalci milují silnou kávu a jsou schopni ji popíjet snad celý den. Kávu ve městě seženete za podobné ceny jako v Česku, kvalita je však mnohdy nesrovnatelně lepší.

Historické centrum Lisabonu leží v údolí. Hrad z jedné strany a řeka z druhé dotvářejí romantickou atmosféru. Vzniklo v roce 1755 po velkém zemětřesení a tvoří jej asi 20 pravidelných ulic ve čtvrti Baixa. Nachází se mezi náměstím Rossio a Praça do Comércio a sousedí s moderní čtvrtí. Velká část je pouze pěší zóna. Z náměstí lze zahlédnout kopii mostu Golden Gate ze San Francisca. Portugalská verze se nazývá Most 25. dubna. Druhou chloubou je Most Vasco da Gamy, který je se svými téměř 18 kilometry nejdelším mostem v Evropě. Každé pořádné město má i svůj hrad. Ten místní najdete východně od centra. Pochází z období 11. století a nabízí krásné výhledy do okolí.

Co byste si v Lisabonu rozhodně neměli nechat ujít, je čtvrť Belém. Zde se nachází fotogenická Torre de Belém, obří památník mořeplavců, hrob Vasco da Gamy a samozřejmě také námořní muzeum. Kromě toho můžete navštívit i Klášter svatého Jeronýma s archeologickým muzeem. Až budete Belémem procházet, koukejte se pod nohy, na dlažbě je mapa portugalských objevů. A vřele doporučuji také navštívit pastilerii, kde se pečou pudingové koláčky (pasteis de Belém), které jinde nenajdete.

Portugalci jsou velmi živí a svérázní. A také hlasití. Připravte se na úpravu spánkového režimu, protože párty probíhají do ranních hodin. Vstávat v osm ráno je naprosto zbytečné, protože tou dobou je všude zavřeno a místní mají půlnoc.

 

Lisabon a Portugalsko, země mořeplavců

Lisabon a Portugalsko, země mořeplavců

Portugalsko - země plná historických památek, dech beroucích vyhlídek i přírodních krás. Především metropole Lisabon na mohutné řece Tajo zaujme spoustou významných památek, rázovitou architekturou starých čtvrtí i moderními mosty. Na zájezdech cestovní kanceláře GEOPS do Portugalska je možné si odtud vyjet na nejzápadnější mys na pobřeží Atlantiku, do Sintry se skvostnými královskými zámky a zahradami i do kraje Alentejo s megality a starobylým městem Evora zapsaným na seznamu UNESCO.

celý článek

 

Čtyři nabité dny ve stále živelném Lisabonu

Čtyři nabité dny ve stále živelném Lisabonu

Do portugalské metropole jsme se vydali v polovině října, poté, co opadly davy letních turistů, ale zároveň nás ještě vítalo sluníčko a příjemné teploty nad dvacítkou. Místní studenti nám navíc ukázali, že se tady i v tuto dobu dá koupat o půlnoci v kašně na hlavním náměstí. Vrcholem našeho čtyřdenního pobytu pak byl výlet po takzvaném Zlatém trojúhelníku s kamarádem Pedrem, majitelem minicestovky Lisbon off the Record.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko