Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Albufeira – antická kráska, která povstala z popela

Jedním z nejznámějších rekreačních středisek na prosluněném portugalském pobřeží Algarve je Albufeira. V minulosti byla Albufeira jen nepříliš významnou rybářskou vesničkou, ale dnes patří mezi nejnavštěvovanější přímořská letoviska v oblasti. Mohou za to krásné pláže, čisté moře, zajímavé centrum města i dostatek kvalitních ubytovacích kapacit.

Albufeira se rozkládá na pobřeží v nejjižnější portugalské provincii Algarve a ze západu v podstatě zakončuje cca 30 km dlouhou pláž vedoucí z  městečka Faro. Historie města sahá daleko do antiky, založeno bylo přibližně před 2 tisíci lety. Původně se na místě dnešní Albufeiry nacházelo malé opevněné sídlo. Maurové se však zasloužili o vybudování přístavu, který následně prosperoval díky obchodování s blízkou severní Afrikou. Dějiny Albufeiry jsou také silně spjaty s nadvládou Římské říše. Ve 12. století procházelo město velkým vývojem a zažívalo období rozkvětu. V té době bylo vystavěno množství kostelů a dalších církevních budov. Tehdejší rozmach stavitelství je možné v Albufeiře pozorovat i dnes. 

Albufeira, Portugalsko

Největší rána město postihla v 18. století, kdy v poměrně krátkém sledu zasáhlo oblast několik silných zemětřesení. Co nezničilo samotné zemětřesení, o to se postaraly sesuvy půdy, nebo mohutné přílivové vlny. Albufeira však povstala z popela a opravit se podařilo i některé památky. Po mnoho staletí se zde lidé živili především rybolovem, až v roce 1960 byl objeven obrovský potenciál Albufeiry jakožto turistického střediska. Největší zájem vyvolala destinace u britských turistů, jimž bylo Portugalsko jak geograficky, tak i historicky velmi blízké. Město se začalo pomalu měnit a přizpůsobovat potřebám zahraničních návštěvníků až se z něj stalo jedno z nejznámějších a nejvyhledávanějších letovisek na pobřeží Portugalska.

Přestože město není nijak velké a žije v něm okolo 25 tisíc obyvatel, jsou jeho ulice neustále plné lidí, především tedy turistů z různých zemí světa. Albufeiru si mnozí oblíbili nejen pro skvělé podmínky pro typickou plážovou dovolenou, ale také pro možnosti zábavy a poznávání. Město je proslulé svým bujarým nočním životem a zábavou, která často končí až v ranních hodinách. Oblíbeným místem setkávání je místní rozlehlý přístav, ale také četné restaurace, bary a další podniky. I když bývají ulice města pravidelně zaplavovány turisty a během hlavní letní sezóny zde více uslyšíte například angličtinu než portugalštinu, dokázala si Albufeira uchovat původní kouzlo a šarm. Ochuzeni nebudou ani ti, kdo rádi poznávají kulturu a historii. 

Albufeira, Portugalsko

Pro Albufeiru jsou i dnes typické bílé domky protkané spletí úzkých uliček, v nichž jsou schovány kavárny či obchůdky s tradičními rukodělnými výrobky. V centru města se rozkládá hlavní náměstí Largo Engenheiro Duarte Pacheco, které se může pochlubit skutečně unikátní architekturou. Uprostřed náměstí, které bývá často dějištěm nejrůznějších koncertů pod širým nebem, se nachází krásná fontána. Po městě jsou rozesety lavičky, které nabízí příjemný odpočinek ve stínu stromů. Mezi nejvýznamnější památky Albufeiry patří Hodinová věž (Torre do Relógio), z níž se naskýtá krásný panoramatický výhled na město, zvonice Torre Sineira z roku 1869 vybavená osmi zvony, nebo neoklasicistní kostel Igreja Martiz, který vyrostl na místě původního kostela po zemětřesení v roce 1755. Dalšími světskými památkami, které stojí za vidění, jsou kaple Capela da Misericórdia, která vznikla přestavbou původní arabské mešity v roce 1499, kostel sv. Anny z 18. století či kostel svatého Sebastiána z téže doby.

Z centra města se během chvilky dostanete na hlavní městskou písečnou pláž Praia dos Pescadores, na niž každý den připlouvají rybáři se svými úlovky, které jsou poté k prodeji na místním rybím trhu. Pokud tedy toužíte po čerstvé rybě, doporučujeme zajít si na trh nějakou koupit. Když si ale sednete do některé z místních restaurací, máte zaručeno, že se vám na stůl dostane právě taková čerstvá rybka či mořská potvora. Majitelé restaurací každý den od místních rybářů jejich úlovky vykupují.

Albufeira, Portugalsko

Kromě pláže Praia dos Pescadores můžete v Albufeiře zabořit nohy do písku také na dalších menších plážích, které jsou od sebe odděleny skalisky, jež neodmyslitelně patří ke vzhledu portugalského pobřeží. Oblíbené pláže se nachází například na západ od města, jde o pláž San Rafael, Castelo Galé či Coelha. Na některých místech jsou do skal vytesány schody, jinde jsou zase průchozí tunely, aby se mohli turisté snadněji dostat na pláž. Mnohé hotely byly vystavěny přímo na skaliskách nad plážemi, a aby svým klientům co nejvíce usnadnily přístup na pláž, nechaly vybudovat dokonce jezdící schody. Na plážích u Albufeiry jsou samozřejmostí bezplatné sprchy, převlékárny a toalety.

Pokud se chystáte do Albufeiry, je dobré si zajistit ubytování dostatečně dopředu, především tedy během hlavní sezóny. V tuto dobu totiž bývá většina hotelů i dalších ubytovacích kapacit plně obsazena. Pokud byste tak neučinili, s největší pravděpodobností byste byli odkázáni na to, hledat si nocleh v některém z okolních měst. Kdo by však chtěl úmyslně prozkoumat okolí Albufeiry, může navštívit města jako Lagos, Portimao či Faro. Vydat se však můžete i do Lisabonu, který je vzdálen asi 260 kilometrů. Se všemi těmito městy má Albufeira zajištěno autobusové spojení. 

- jap -

Další články z Portugalska: 
Silves – přehlídka arabské moci  
Sao Miguel – ostrov plný zeleně 
Čtyři nabité dny ve stále živelném Lisabonu 
Batalha – město zapsané na seznamu UNESCO

Článek byl zobrazen 13 481 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko