Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Funchal – výlet do malého Lisabonu

Funchal je hlavním městem portugalského subtropického ostrova Madeira, který leží asi 600 km od afrického pobřeží. Historické jádro města rozkládající se nad stejnojmenným zálivem se pyšní krásnými vládními budovami, soukromými domky s dvorky a železnými balkony, honosnými vilami a spoustou muzeí či galerií. Ne náhodou se Funchalu říká „malý Lisabon“.

Toto malebné přístavní město bylo pojmenováno podle fenyklu, který zde roste. Jde o moderní město a turistické centrum ostrova. Má překrásnou plážovou promenádu a je jako stvořené pro milovníky historie. Funchal je tvořen centrem, východním starým městem Zona Velha a západní turistickou zónou s hotely a restauracemi. Z pobřežní strany je chráněn sopečnými úbočími a štíty hor. Zelené vrcholky v pozadí tvoří městu překrásnou kulisu.

Historické centrum je protkáno úzkými uličkami s kočičími hlavami, z důvodu častých dopravních zácep je lepší se zde pohybovat pěšky. Srdce Funchalu se rozprostírá v okolí Avenidy Arriaga. Najdete zde rušnou marínu a přístav s nevelkou flotilou. Přístav byl už v 15. století důležitým dopravním uzlem, také dnes zde kotví rybářské a obchodní lodě a také výletní zaoceánské parníky. Stojí za to navštívit molo Ilheu de Pontinha, odtud se naskýtá nezapomenutelný výhled na Funchal.


Autor: kawahara

Na hlavní třídě Avenida Arriaga, hned u centrální banky stojí socha objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca, který bývá označován jako "první kapitán". Na této hlavní třídě kvete množství květin a také tu najdete informační centrum. Ve stejné ulici vřele doporučujeme navštívit The Old Blandy Wine Shop, kde sídlí muzeum vína. V něm se konají ochutnávky alkoholizovaného vína madeiry. Součástí muzea je také prodejna s tímto i jinými portugalskými víny.

Nejvýznamnější památkou Funchalu je katedrála Sé z konce 15. století, která je dílem architekta Pêra Anese. Je jednou z mála staveb, které zůstaly od prvních dnů kolonizace ostrova téměř nedotčeny. Katedrála má zajímavý, poměrně tmavý interiér, přesto si v něm můžete prohlédnout strop s gotickou klenbou a překrásnými stropními dekoracemi z cedrového dřeva v arabském stylu. Chórové lavice znázorňují světce, věštce a apoštoly. Téměř všude jsou k vidění keramické modrobílé kachle azulejos. Součástí katedrály jsou také pozlacené oltáře a ručně vyřezávaná a zdobená sedadla.

V budově bývalého biskupského paláce z roku 1600 dnes najdete Muzeum sakrálního umění Museu de Arte Sacra. Jsou zde k vidění díla, která nechávali pro místní kostely zhotovovat bohatí madeirští kupci, aby tak dosáhli spasení. Šlo zejména o obrazy, sochy, vyšívaná roucha a zpěvníky. Sbírka obsahuje několik mistrovských děl, včetně pozdně gotického procesního kříže, darovaného králem Manuelem I. Dále jsou zde k vidění náboženské obrazy předních vlámských malířů působících v 15. a 16. století. Na některých obrazech jsou dokonce vyobrazeni i hodnostáři, kteří tyto malířské práce zadávali.

Přepychový palác Quinta das Cruzes z 19. století stojí na místě, kde v minulosti stával dům Zarca – muže, který prohlásil Madeiru za portugalské území. Dnes je sídlem Muzea užitného umění, kde jsou vystaveny indické hedvábné tapety, orientální koberce či příborníky z počátku 19. století. V suterénu je uložen nábytek z mahagonových krabic používaných v 17. století pro přepravu cukru. Jakmile obchod s cukrem ztratil na významu, byly krabice přeměněny na truhly a kredence. V zahradě paláce jsou k vidění starobylé náhrobky a architektonické fragmenty. Mezi nimi najdete vyřezávané okenní rámy z roku 1507 s motivy postav akrobatů a lidožravých lvů. Jde o krásný příklad madeirského manuelského slohu.

Na náměstí Praca do Município, které je charakteristické svou nápaditou černobílou dlažbou, stojí radnice Camara Municipal z 18. století. Uvnitř budovy najdete malé muzeum s fotografiemi, které vás seznámí s historií Funchalu. Kašna stojící na nádvoří představuje Ledu s labutí.

Množství významných funchalských budov má fasádu krytou kachličkami nejčastěji ze 17. století. V ulicích Rua da Carreira a Rua do Surdo se dochovalo mnoho původních přepychových domů s balkóny. Určitě ve městě nevynechejte návštěvu Adegas de São Francisco. Tento vinný sklípek je součástí labyrintu domů, sklepů a degustačních místností, které byly vybudovány v 17. století. Původně tyto prostory patřily k funchalskému františkánskému klášteru. Je možné zde ochutnat víno vyrobené před více než 150 lety, kdo si to nemůže dovolit, může si samozřejmě objednat i mladší a levnější ročníky.

Tržnice Mercado dos Lavradores je dvoupatrová budova z roku 1941 s otevřenou střechou. Nakoupíte zde exotické ovoce, zeleninu, ryby, maso, ale také obchůdky s proutěnými výrobky a jiným rukodělným zbožím. Tržnice má svůj půvab - tisíce vůní, barev a tvarů je důvodem proč turisté tak rádi přicházejí nakupovat na toto místo. V sousedství tržnice vede pěší zóna Rua Dom Carlos, kde jsou k vidění jednoduché jednoposchoďové domky z 15. století. Při procházce ulicí narazíte i na malou kapli Carpo Santo, kterou v 16. století ztvárnili rybáři na počest svého patrona sv. Petra. Tato kaple je údajně nejstarší budovou v celém Funchalu.

Na nábřeží návštěvníky zaujme pevnost Palacio de Sao Lourenco z 16. století, která měla sloužit jako ochrana proti pirátům. Hlavní bránu dnes hlídají stráže, protože tu sídlí vojenští správci ostrova. Budovu si tak můžete prohlédnout jen zvenku, neboť není přístupná veřejnosti. Na nábřeží pak stojí zrestaurovaná pevnost Fortaleza de São Tiago z roku 1614 s přístavbami z roku 1767. V pevnosti dnes sídlí Muzeum současného umění a restaurace lákající na místní speciality.


Foto: botanická zahrada

Nezapomeňte ve Funchalu navštívit Museu Vicente de Fotografia nebo Museu Municipal do Funchal, které najdete na křižovatce uličky Calcada Santa Clara s ulicí Rua Mouraria. Sídlí v budově z 18. století a můžete v něm shlédnout expozici vycpaných mořských i suchozemských zvířat a také akvária s mořskými živočichy obývajícími vody kolem Madeiry.

Doporučit můžeme také návštěvu botanické zahrady Jardim Botanico rozkládající se na prudkých svazích severovýchodního Funchalu, kde je upravena do teras. Byla otevřena v roce 1960 a dnes se v ní můžete pokochat rostlinami z celého světa. Mimo jiné jsou zde k vidění pouštní kaktusy, orchideje z deštných pralesů, jihoafrické protey či původem madeirský dračinec.

- jap -

Předchozí články z Portugalska:
Alfama – připomínka portugalské zlaté éry
Pohádková Sintra
Tomar, sídlo Kristových rytířů
Coimbra – pokladnice historie
Setúbal

Článek byl zobrazen 10 236 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko