Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Setúbal

V oblasti středního Portugalska se na lisabonském pobřeží rozkládá důležité průmyslové město Setúbal, které se zároveň pyšní třetím největším přístavem v zemi. Město je považováno za jakousi vstupní bránu na poloostrov Tróia a protéká jím řeka Sado.

Setúbal je skvělým výchozím místem pro poznávání zdejší krajiny. Jižně od centra města se nachází rybářský přístav, soukromý přístav jachet, kotviště převozních lodí a rušná tržnice. Stará část města je protkána pěknými uličkami pro pěší, které ústí na náměstí lemované bezpočtem obchodů a kaváren. V dobách Římanů bylo nejdůležitějším odvětvím solení ryb, proto pod skleněnou podlahou Krajské turistické kanceláře můžete i dnes vidět obdélníkové nádrže.


Autor: Osvaldo Gago

Dominantou města je katedrála z 16. století zasvěcená Santa Marii da Graca, která se pyšní překrásnými obrazy z kachliček „azulejos“ z 18. století a zlatem zdobeným oltářem. Ulice protínající město jsou pojmenovány po významných obyvatelích Setúbalu. Jedna nese jméno po spisovateli Manuelu Barbosovi du Bocage (1765 – 1805), jehož satirická poezie jej přivedla až do vězení. Druhá ulice byla pojmenována po slavné operní zpěvačce Luíse Todiové žijící v letech 1753 – 1833.

Dalším významným svatostánkem je monumentální gotický kostel Igreja de Jesus, situovaný severně od historické části města. Kostel, jenž je dílem architekta Diega Boitace, patří k architektonickým skvostům Setúbalu. Byl postaven v roce 1494 a jeho interiér je ozdoben stáčenými sloupy. Ty jsou tesány ze tří pramenů z narůžovělého vápence pocházejícího z Arrábidy. Kamenná žebra na stropě napodobují provazy. Samotná Arrábida je proslulá písečnými plážemi a možnostmi pro horolezce.

Na ulici Rua do Balneário najdete muzeum uchovávající 14 pozoruhodných obrazů s výjevy ze života Ježíše Krista. Obrazy jsou pravděpodobně díly následníků malíře Jorgeho Afonsa (1520 – 1530). Jsou na nich použity jasné barvy, je tak patrné, že autoři byli ovlivněni vlámskou školou. Muzeum sídlí v opuštěných řeholních prostorách, které přiléhají ke kostelu Igreja de Jesus.

V Setúbalu je možné navštívit zajímavé Archeologické muzeum, v němž jsou vystaveny vykopávky z okolí města, ale také nádoby z doby bronzové, římské mince, amfory na víno a na omáčky z ryb, které byly považovány v Římě za lahůdku. V etnografické expozici je možné si prohlédnout místní umění a řemesla, včetně zpracovávání soli a korku.

Za vidění stojí také pevnost Castelo de Saõ Filipe postavená v roce 1595 ve tvaru hvězdy. V době vlády Filipa II. Španělského sloužila k tomu, aby udržela pod kontrolou piráty, anglické nájezdníky a ochránila tak místní obyvatelstvo. Dovnitř pevnosti se vstupuje mohutnou bránou a kamenným tunelem. V pevnosti se dnes nachází restaurace a nádherná malá kaple s výjevy z azulejos ze života sv. Filipa, které jsou dílem Policarpa de Oliveira Bernardese. Z široké terasy se naskýtá krásný výhled na město a ústí řeky Sado.

Ze Setúbalu je možné se vypravit na výlet do nedotčené rezervace Reserva Natural do Estuário do Sado. Jde o široké pásmo mělkých lagun a slaných bažin s ostrůvky borových lesů. Tato rezervace se stala útočištěm pro vydry, vodní ptactvo, ústřice a velké množství všemožných druhů ryb. Asi 5 km směrem na východ od Setúbalu se nachází vesnička Mouriscas se starým vodním mlýnem. Ten využívá rozdílu v úrovni hladin při přílivu a odlivu k otáčení mlýnských kamenů. Pěstování rýže a rybaření jsou dnes hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel. Z borovic rostoucích kolem laguny se získává pryskyřice.

- jap -

Předchozí články z Portugalska:
Guimarães – rodiště prvního krále
Sesimbra
Palácio de Mafra
Lisabon - Cristo Rei
Lisabon hrající teskné „fado“

Článek byl zobrazen 8 635 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko