Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Silves – přehlídka arabské moci

Na jihu Portugalska se v turisticky vyhledávaném kraji Algarve rozkládá město Silves. Přestože neleží přímo na pobřeží Atlantského oceánu a není tak typickým prázdninovým střediskem, má jiná lákadla, kterými dokáže upoutat pozornost turistů. Je to především bohatá historie a množství jedinečných památek.

Silves leží ve vnitrozemí, asi 13 kilometrů od jižního pobřeží Portugalska. Rozkládá se na úpatí hory Serra de Monchique a je obklopeno rozlehlými sady pomerančovníků a citroníků. I když dnes Silves není nijak velkým městem, žije v něm okolo 11 tisíc obyvatel, v minulosti patřilo mezi důležitá portugalská města. Tato oblast byla údajně osídlena již v období paleolitu, o čemž svědčí menhiry objevené nedaleko Silves. Poloha města na břehu řeky Arade byla velmi výhodná a tak se Silves již v dobách Féničanů stalo významným obchodním centrem.

Silves
Foto: Silves

Ve 12. století ovládli město Arabové a Silves se stalo hlavním městem kraje Algarve. Vyvážely se odtud do Afriky nejrůznější suroviny, jako železo, měď, korkové a eukalyptové dřevo. Díky čilému obchodu se 12. a 13. století stalo obdobím největší slávy a rozkvětu města. Svou velikostí tehdy mohlo Silves směle soupeřit s Lisabonem. Sláva města začala upadat poté, co jej v roce 1249 dobyli křesťané. Velkou ránu mu pak zasadilo ještě zemětřesení v roce 1755. Silves se však dodnes hrdě hlásí ke své arabské minulosti, o čemž svědčí četné arabské nápisy ve městě.

Silves si do dnešní doby zachovalo svůj středověký ráz a lidé si tak i dnes mohou prohlédnout stavby, které ve městě vyrostly právě v dobách arabské nadvlády. Nejvýraznější dominantou města a nejnavštěvovanější památkou je mohutný maurský hrad, který byl celý postaven z červeného pískovce a jeho součástí jsou i četné věže. Pod hradem se v minulosti nacházely tři velké cisterny, které sloužily jakožto zásobárna vody pro celé Silves. Z hradu se naskýtají krásné výhledy na město, které je z části ještě dnes obklopeno hradbami. Nejen hrad je však tím, co do města láká návštěvníky.

Silves
Foto: Silves

Na místě, kde kdysi stávala mešita, se dnes nachází katedrála Sé, jež byla původně ve 13. století postavena v gotickém slohu, ale v průběhu staletí byla přestavována. Jde o velmi ceněnou stavbu, protože tato katedrála je údajně nejstarším dochovaným svatostánkem svého druhu jižního Portugalska. Stejně tak jako hrad, byla i katedrála vystavěna z červeného pískovce. Do roku 1577, kdy město postihlo zemětřesení, byla sídlem biskupa a hlavním chrámem regionu Algarve. Během zemětřesení byla bohužel velká část chrámu zničena. Podařilo se jí však opravit a dnes je chloubou města.

K zajímavostem Silves patří také Praça do Município, což je snad nejmenší hlavní náměstí na světě. Městem protéká řeka Arade, přes niž se klene kamenný most z 12. století. Most přetíná řeku přesně v místě, kde předtím stával starý římský most. Další významnou památkou v Silves je i nádherná bílá kaple Nossa Senhora dos Martíres postavená ve 12. století či kostel Misericórdia. Ve městě je k vidění také památník se sochou Cruz de Portugal (Portugalský kříž), která byla vyhotovena v 16. století. Možná vás při procházce městem zaujme i Pelourinho, což je kamenný pranýř.

Návštěva Silves však nepotěší jen milovníky historie, ale také příznivce golfu. Kousek za městem se nachází golfové hřiště Pestana Silves Golf, které bylo otevřeno v roce 1997. Hřiště je uzpůsobeno pro různé kategorie hráčů a od většiny jamek se nabízí krásný výhled na okolní palmové, citrusové a olivové háje. Architektem tohoto 18 jamkového hřiště byl Fausto Nascimento a ten jej navrhnul tak, aby nebylo procházkou růžovým sadem, ale dokonale procvičilo hru. Součástí hřiště jsou tak i četné vodní překážky.

Pestana Silves Golf
Foto: Pestana Silves Golf

Oblíbeným místem výletů ze Silves je přehradní jezero Barragem, které umožňuje věnovat se vodním radovánkám. Můžete se zde prohánět na vodních lyžích, vodních skútrech, nebo třeba surfovat. Za návštěvu stojí i městečko Monchique, které se rozkládá v malebném údolí pohoří Serra do Monchique. Prohlédnout si v něm můžete farní kostel nebo zbytky františkánského kláštera Nossa Senhora de Desterro. Město se proslavilo silnou aromatickou pálenkou medronho, jejíž ochutnávku byste rozhodně neměli vynechat. Pouhých 6 kilometrů od Monchique se nachází příjemná lázeňská vesnička Caldas de Monchique, v níž vyvěrají léčivé prameny s teplotou okolo 32 stupňů Celsia. Jsou skvělé pro léčbu kožních chorob, revmatismu i žaludečních problémů. Prameny znali již staří Římané a jejich léčivých schopností využívali v minulosti také portugalští králové.

- jap -

Další články z Portugalska:
Sao Miguel – ostrov plný zeleně
Čtyři nabité dny ve stále živelném Lisabonu
Batalha – město zapsané na seznamu UNESCO
Casa de Mateus – barokní zámek na severu Portugalska

Článek byl zobrazen 9 637 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko