Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Casa de Mateus – barokní zámek na severu Portugalska

Barokní zámeček Casa de Mateus, někdy zvaný též Solar de Mateus, leží na odlehlém severu Portugalska, v oblasti zvané Trás-os-montes. Symbolizuje okázalost barokní architektury a dal jméno světoznámému vínu Mateus Rosé, které je znalci považováno za nejlepší prodávané víno na světě. Podoba zámku je vyobrazena dokonce i na etiketě.

ZÁJEZDY DO PORTUGALSKA NA SVĚTADÍLECH

Tento krásný barokní klenot vybudoval v na počátku 18. století pravděpodobně Niccoló Nasoni pro Antonia Josého Botelha Mourãa. Sídlo i nadále obývají jeho potomci, přesto je z části zpřístupněn veřejnosti.  Zevnitř i zvenku byl zámek postaven tak, aby ohromoval hrou průhledů a zrcadlových odrazů. V 30. let 20. století byl k zámku přistavěn obdélníkový bazén, v jehož vodě se odráží nejen průčelí, ale ještě dvě křídla zámku. 

Vstupní hala v prvním patře je obložena krásným dřevěným stropem vyzdobeným rodinnými erby. Strop je stejně jako dveřní zárubně vyroben z bohatě vyřezávaného kaštanu. V Čajovém salónu se můžete pokochat příborníkem z doby Viléma a Marie a skříňovou pendlovkou z Anglie. Salon Čtyř ročních období dostal název podle rozměrných nástěnných maleb z 18. století.

Mnoho děl, které se dnes na zámku nachází, jsou dary římského arciděkana, který byl strýcem majitele zámku. V místní knihovně, která byla v polovině 20. století zrekonstruována, jsou uloženy svazky až z 16. století. Nejvzácnější kniha  - kopie eposu „Lusovci“ z roku 1817 je uložena v malém muzeu. Jedinečná kronika zámořských objevů a pověstí Portugalska je zdobena rytinami předních umělců té doby. Jde o jeden z mála výtisků, které byly publikovány v omezeném nákladu. Muzeum vystavuje i rodinnou korespondenci se známými osobnostmi, jako byli třeba Fridrich II. Veliký a vévoda z Wellingtonu. 

Celý zámek obklopuje udržovaný rozlehlý park francouzského typu a všudypřítomné vinice. Z původního parku vysázeného arciděkanem toho do dnešních dní zbylo jen velmi málo. Současné zahrady byly založeny ve 30. a 40. letech 20. století ve starším romantickém stylu. Všude narazíte na geometrické obrazce, ať se podíváte na záhony či zakrslý živý plot. V zimě jsou pozoruhodné velkolepé staré kamélie z 19. století. Tou největší atrakcí je obří tunel z tvarovaných cedrů, jež zde byly zasazeny v roce 1941. Toto proslulé dílo je 35 metrů dlouhé a 7,5 metrů vysoké. Husté listy cedrů jsou v létě voňavým potěšením. Zahradníci tento tunel musí pravidelně zastřihávat, ale aby se k němu dostali, musí použít speciálně upravené velké žebříky.  

- jap - 

Předchozí články z Portugalska
Cascais - petrobarevné městečko 
Nazaré - malebné letovisko 
Ericeira - osobité portugalské městečko 
Palácio de Queluz - portugalské Versailles 
Óbidos - kouzelné městečko s hradem 
Faro - perla Algarve 

Článek byl zobrazen 5 176 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko