Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pohádková Sintra

Severozápadně od Lisabonu se na svazích žulového hřebene Serra de Sintra rozkládá město Sintra, které bývalo královským letním sídlem. Dnes patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v Portugalsku a zdejší romantika přitahuje návštěvníky z celého světa. Pro svou jedinečnost byla Sintra zapsána seznam světového dědictví UNESCO.

Historie Sintry sahá do středověku, tehdy se zde nacházela řada staveb islámské architektury. Staré maurské město roku 1147 dobyl první portugalský král Afonso Henriques, většinu budov nechal srovnat se zemí a nahradil je novými. Již ve středověku se město stalo pravidelnou letní rezidencí portugalské královské rodiny a šlechty. Mnohé z budov se podařilo dochovat do dnešních dní, proto je Sintra považována za jednu z nejvýznamnějších památkových oblastí Portugalska.

Sintra

Sintra byla v roce 1995 uznána chráněnou památkovou rezervací pod patronátem organizace UNESCO. Každoročně tak přitahuje tisíce turistů, na své si zde přijdou nejen milovníci historie, ale také nádherné přírody. Na zalesněných úbočích kopců tady stojí staré paláce a panské domy zvané quintas s pozoruhodnými vyhlídkami. Současná Sintra se skládá ze tří částí: Sintra Vila, Estefânia a Sâo Pedro.

Prvořadými památkami města jsou hlavně zdejší paláce. Přímo v centru starého města Sintra Vila stojí působivý Palácio Nacional de Sintra (nazývaný též Paço Real čili Královský palác). Je snadno rozpoznatelný podle dvou podivných velkých bílých komínů ve tvaru kuželů. Hlavní část paláce nechal vybudovat Jan I. koncem 14. století na místě, kde kdysi stával maurský hrad. Od 14. století až do roku 1880 sloužil jako letní sídlo portugalských králů. Stavba se vyznačuje nádherným vnitřním zařízením, k němuž patří i jedna z nejstarších a nejcennějších sbírek azulejos v celém Portugalsku. Okolní park Sintra Mountain Range (Serra de Sintra) je jedním z největších parků v okolí Lisabonu a je často vyhledáván turisty i místními na víkendové výlety a pikniky.

Sintra

V uličkách kolem paláce Palácio Nacional de Sintra jsou roztroušena muzea, galerie, kavárny a obchůdky. Točitá ulice Volta do Duche vede kolem luxusního Parque da Liberdade na sever do městské části Estefânia, kde stojí nápadná neogotická radnice Câmara Municipal. Pokud procházíte Sintru pěšky, musíte počítat se spoustou chození a šplhání do kopce. Po celém městě jsou roztroušeny fontány s pitnou vodou. K těm nejpůsobivějším patří Fonte Mourisca s keramickým obložením a Fonte da Sabuga, u níž voda tryská ze dvou ňader.

Sintra

Na dalším kopci stojí ve výšce 450 m nad mořem Palácio da Pena, extravagantní palác z roku 1840, jehož architektura je bizarní směsicí gotiky, renesance, manuelského slohu a maurských prvků. Palác byl postaven jako hnízdečko lásky pro královnu Marii II. (1934 – 1853) jejím zamilovaným manželem Ferdinandem z rodu Saxe-Coburg-Gotha. Ferdinand měl v úmyslu vystavět letní palác, který by byl plný architektonických pozoruhodností z celého světa, návrhem tehdy pověřil německého architekta barona von Eschwege. Budovy paláce jsou natřeny původní narcisovou žlutí a jahodově růžovou barvou, což je opravdu nezvyklé.

Po vyhlášení republiky v roce 1910 se Palácio da Pena proměnil v muzeum, které návštěvníkům přibližuje život tehdejší smetánky. Interiéry jsou přepychově zařízeny a doplněny četnými ozdobnými detaily.  Za vidění stojí například Taneční sál vybavený drahým orientálním porcelánem a čtyřmi nosiči pochodní v životní velikosti v turbanech. V oválné ložnici portugalského krále Emanuela II. jsou dominantní jasně červené tapety a štukový strop. Nad krbem pak visí panovníkův portrét. Na stěnách a stropě Arabské komnaty si můžete prohlédnout nádherné iluzivní fresky, které jsou nejkrásnější v paláci. Orient byl velkou inspirací pro stvořitele paláce. V kuchyni stále visí měděné hrnce a další kuchyňské náčiní. Na jídelním servisu je patrný erb Ferdinanda II.

Sintra

Palácio da Pena obklopuje rozsáhlý park Parque da Pena protkaný cestičkami vedoucími skrze bujnou vegetaci, exotické stromy a keře. Mezi flórou se ukrývají altánky, věžičky, vodotrysky i romantická chata, kterou nechal v roce 1869 postavit Ferdinand II. pro svou milenku. Na nedalekém skalním útesu stojí socha barona von Eschwege, autora paláce da Pena.

Nejstarší architektonickou památkou Sintry je Maurský hrad Castelo dos Mouros postavený v 8. století na svazích pohoří Serra. Jeho větší část byla bohužel zničena ve 12. století během nájezdu Afonsa Henriquese. Zachovány zůstaly pouze čtyři věže, cimbuří, část románské kaple a stará maurská nádrž. K pozůstatkům hradu se nejlépe dostanete příkrou pěší stezkou vedoucí od kostela Santa Maria ze 12. století. Z hradu se naskýtá nádherný výhled do okolní krajiny národního parku Sintra-Cascais.

Sintra

V Sintře můžete navštívit Museu do Brinquedo, které je plné hraček - modelů letadel, aut, vlaků, vojáčků, panenek a dalších. Pokud se ocitnete ve městě za špatného počasí, bude návštěva tohoto muzea dobrou volbou. Jednu z nejlepších soukromých sbírek umění 20. století je možné shlédnout v Museu de Arte Moderna. Tuto sbírku během svého života nashromáždil podnikatel Joe Berardo. Jsou zde uložena díla takových velikánů, jako byli René Magritte, Jackson Pollock, Francis Bacon nebo Andy Warhol.

V ulici Rua Barbosa du Bocage stojí neomanuelský palác Quinta da Regaleira z 90. let 19. století. Společně s rozlehlými okolními zahradami je považován za klenotnici historických a náboženských odkazů a okultních symbolů. Palác je dílem výstředního milionáře Antónia Augusta Carvalha Monteira a každý, kdo se zajímá o ezoterické vědy, alchymii a záhady světa by si jeho návštěvu rozhodně neměl nechat ujít.

Sintra

Při návštěvě Sintry je dobré se neupínat jen na hlavní památky obklopené davy turistů. Je dobré se zaměřit na vedlejší uličky, kde můžete nasát pozoruhodnou a poklidnou atmosféru tohoto historického města. Nedaleko Sintry se na svazích Serry rozkládá vesnice Sâo Pedro, kde se můžete pokochat výhledem z vyhlídky Miradouro da Vigia. Ve zdejší vyhlášené kavárně Casa de Sapa si objednejte místní sladkou specialitu zvanou „queijadas“. Kousek od Sintry se nachází ještě další malebná vesnice Colares, pláž Praia das Maçãs a rozeklané pobřeží Cabo da Roca, které je nejzápadnějším bodem evropské pevniny.

- jap -

Další články z Portugalska:
Tomar, sídlo Kristových rytířů
Coimbra – pokladnice historie
Setúbal
Guimarães – rodiště prvního krále
Sesimbra

Článek byl zobrazen 30 645 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko