Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alcobaça

Městečko Alcobaca s velkolepým opatstvím se nachází ve vnitrozemí Portugalska severně od Óbidos. Klášter Alcobaça je rozsáhlý cisterciácký klášter zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO s největším gotickým kostelem v Portugalsku.

Alcobaça je obrovské středověké opatství a místo posledního odpočinku příslušníků nejstarší burgundské dynastie, které patří k nejvýznamnějším stavebním památkám v Portugalsku. Alcobaça – klášter Santa Maria de Alcobaça je skvělou ukázkou středověké architektury. Podobně jako Batalha vznikl jako dík za vítězství v bitvě.

Klášter založil první král Afonso Henriques po slavném vítězství nad Maury u Santarému v roce 1147 a věnoval jej cisterciáckému řádu. Nebyla to jen odměna za vojenskou podporu při tažení proti Maurům, ale i za úspěšnou intervenci nejvyššího představitele řádu Bernharda de Clairvaux, který se u papeže a kastilského dvora přimluvil za uznání portugalského království.

Klášter byl dokončen v roce 1222 a záhy patřil k nejbohatším a nejvýznamnějším v Evropě. Až do 18. století byla Alcobaça duchovním centrem země. Klášter utrpěl značné škody při zemětřesení v roce 1755 a dílo zkázy dokončila o půl století později rabující Napoleonova soldateska, která mj. použila cenných oltářů jako dřeva na topení. Po sekularizaci klášter sloužil jako jezdecká kasárna, pak jako chudobinec a sýpka. Nakonec však byl přece jen znovu zrestaurován a od roku 1930 je památkově chráněn.

Průčelí klášterního areálu je 220 m široké a v jeho středu dominuje původně gotická, v 18. století zbarokizovaná fasáda klášterního kostela. Trojlodní raně gotický kostelní interiér neudivuje jen zcela výjimečnými rozměry (106 m dlouhý, 20 m vysoký, ale jen 16 m široký), ale je to také vzorový příklad asketické krásy francouzského cisterciáckého stavebního umění.

V jeho příčné lodi se ve vzdálenosti 30 m od sebe nacházejí náhrobky Pedra I. a Inês de Castro, jejichž sochy jsou obráceny tvářemi k sobě a obklopují je andělé. Pedro a Inês prožili tragický příběh lásky, který skončil vraždou vykonanou na rozkaz Pedrova otce, krále Afonse IV. Náhrobky milenců jsou ozdobeny nejvýznamnějšími středověkými skulpturami v Portugalsku.

Ines byla dvorní dámou Pedrovy ženy a Pedrovou milenkou. Ani po smrti Pedrovy ženy ale Pedrův otec Dom Afonso IV nedovolil páru se vzít, protože Inês pocházela ze španělské rodiny a Afonso IV. nechtěl, aby její rodina získala vliv na portugalský panovnický rod. Milenci se přesto tajně vzali a měli spolu děti. Afonso ale nakonec podlehl naléhání šlechty a nechal Inês v roce 1355 zavraždit. Pedro pak o dva roky později, když se stal králem, vrahům dal zaživa vyrvat srdce z těla. Mrtvou Inês vykopal z hrobu, nechal exhumovat, odít do královského roucha a posadit v katedrále v Coimbře na trůn. Dvořané jí museli při obřadu políbením ruky vzdát úctu. Nakonec bylo její tělo převezeno do Alcobaçu.

Za pozornost stojí i klášterní budovy, zvláště křížová chodba z 13. století s šestiúhelníkovou gotickou studnou zdobenou renesančními prvky. Tato místní křížová chodba, zvaná Ambit ticha, byla postavena na příkaz krále Doma Dinise a je příkladem harmonie a jednoduchosti. Dále stojí za zmínku refektář a 18 m vysoká kuchyně s obrovským komínem a vodní nádržkou pro ryby, kvůli které musela být do kuchyně zavedena strouha z rybníka. Horní patro pochází z manuelského období.

Směrem dále na sever (16 km) se nachází ještě impozantnější, mnoha věžemi opatřený a opevněný klášter Mosteiro da Batalha (Klášter bitvy). Toto mistrovské gotické dílo nechal postavit král João I. jako výraz vděčnosti Bohu za vítězství nad Juanem I. Kastilským v bitvě u Aljubarroty roku 1385.

Po uměleckých zážitcích určitě přijde vhod třeba taková pochoutka jako je tzv. rybí hrnec (açorda de mariscos) v nedaleké lidové restauraci Trindade. Kdo se tu bude chtít zdržet déle, může si najít stylové ubytování 6 km severně v městečku Aljubarrota. V jeho okolí se v roce 1385 odehrála významná bitva, ve které si Portugalci vítězstvím proti silnějším Španělům zajistili nezávislost. Ani tato významná událost v dějinách Portugalska se samozřejmě neobešla bez odpovídajícího památníku.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko