Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tomar

Ve vzdálenosti 34 km od Fátimy se u řeky Nabão nachází jedno z nejpozoruhodnějších portugalských měst – Tomar. Ve městě Tomar je nádherný renesanční kostelní komplex Kristových rytířů. Město kdysi bylo významným centrem organizování objevných cest, financovaných tímto řádem.

Jsou zde i další krásné kostely a kaple. Klášter Kristova řádu z XI. - XVI. století je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví. Má symbolický půdorys, sedm rajských dvorů a slavné manuelské okno, jež se stalo bezkonkurenčně nejtypičtějším obrazem města. Na mnoha pohledech po celém Portugalsku pak uvidíte fantastické okno v manuelském stylu (na západní straně kapitulního shromaždiště). Je dílem architekta Dioga da Arruda, jenž spolu se svým bratrem postavil i lisabonskou Belémskou věž.

Tomar je bývalé hlavní sídlo náboženského a vojenského řádů Templářů (nebo také Kristova řádu). Tento po staletí mocný a bohatý rytířský řád financoval mj. i zámořské objevy. Bývalé bohatství našlo svůj odraz i v bývalé rezidenci velmistrů řádu – Convento de Cristo.

Od roku 1159 tu sídlili příslušníci řádu templářů, kteří se značnou měrou zasloužili o vítězství nad Maury v bitvě u Santarému. S papežským zákazem mocného řádu (1314) se král Dinis šikovně vyrovnal tak, že z něj v Portugalsku formálně udělal řád Kristových rytířů, nicméně jej přímo podřídil královskému domu. Obrovské pozemkové vlastnictví získané při správě zámořských provincií a v koloniích vybírané desátky z něj udělaly nejbohatší řád křesťanského světa.

Za vlády Manuelova syna Joâa I. se původně rytířský řád změnil v řád řeholní, který si musel vybudovat nový klášter. K jeho nejkrásnějším částem patří dvoupatrová křížová chodba Claustro dos Filipes, jednolité renesanční dílo, které nemá na Pyrenejském poloostrově vážnějšího konkurenta, jehož stavitelé byli Diogo Torralva a Filippo Terzi.

Na útulném centrálním náměstí Praça da República stojí kostel v manuelském slohu (São Baptiska) s neobvyklou osmihrannou křtitelnicí a krytým sloupořadím. Dominantní kostel zvláštního tvaru má uvnitř kruhovou loď s vysokým 8bokým oltářem a s nádhernými dveřmi ve španělském stylu.

Hlavní atrakce se však nacházejí na kopci nad městem. Z jeho zalesněných výšin přehlíží město templářská pevnost Castelo dos Templários a přilehlý klášter z 12. století Convento do Cristo, který chrání střílnami vybavené zdi – je jednou z nejvýznamnějších památek středního Porutugalska.

V samém srdci klášterního komplexu stojí původní templářský chrám z 12. století Charola, fascinující šestnáctistranná stavba, jejíž půdorys kopíruje jeruzalémský chrám svatého hrobu, stojící nad Kristovým hrobem.

Na západní stěně kapituly, orámováno zdobnými námořními motivy, se nachází jedno z nejkrásnějších portugalských oken v manuelském slohu. V 16. století byla v renesančním stylu přistavěna velká křížová chodba Claustro Principal. V zalesněném kopci na polovině cesty ke Convento de Cristo stojí Ermida da Nossa Senhora da Conceição – hezká malá bazilika z 16. století, postavena ve stylu italské renesance.

Místa, která stojí za návštěvu:
Templářský hrad (XII. století), gotický kostel Santa Maria do Olival, kostel Nossa Senhora da Conceiçao v renesančním slohu, kostel S. Joao Baptista (manuelský sloh) a synagoga z XV. století.

Tip na výlet
Z Tomaru si můžete udělat příjemný výlet k pohádkovému hradu u Almourol, situovanému na ostrově uprostřed řeky Tejo. Kousek proti proudu řeky se nachází Abrantes s dalším hradem přehlížejícím město.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko