Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Národní park Peneda – Geres

Na severovýchodě provincie Minho se v blízkosti hranice se Španělskem nachází národní park Portugalska – Národní park Peneda-Geres, jedna z největších přírodních krás této země. V zájmu zachování ekologicky nedotčené krajiny vyhlásily státní orgány několik chráněných přírodních oblastí, z nichž k nejvýznamnějším patří národní park Peneda-Gerês v nejzazším severním výběžku.

Kvůli obtížným životním podmínkám však osídlení bylo vždy řídké, a tak se tu i dnes díky neporušeným ekosystémům drží vlci, orli královští a další dravci. Kdysi oblast bývala i domovem hnědých medvědů, ale tato doba už minula.

Park byl založen roku 1971 a rozkládá se na ploše přibližně 72 tisíc ha a jeho vrcholky dosahují výšky kolem 1 500 metrů. Naleznete zde nádhernou, nespoutanou malebnou krajinu s větrem ošlehanými vrcholky hor i zalesněnými údolími, kde rostou duby, pinie a tisy. Park patří k nejnavštěvovanějším oblastem kraje Minho, ale velmi snadno se dá vystoupat do hor, kde se setkáte už jen se stády horských koz.

Specifické příznivé podmínky přesto umožňují život řadě vzácných rostlinných a živočišných druhů. Stejně jako všechny lesnaté horské oblasti v Portugalsku, i národní park Peneda prakticky každoročně sužují letní požáry. Zastaralá hasičská technika i nedostupnost horských terénů jsou příčinou jejich skutečně ničivých účinků.

Národní park se rozděluje na dvě hlavní oblasti: jižní část tvoří turisty velmi navštěvované pohoří Serra de Gerês a klidnější a také divočejší kopce Serra da Peneda, ležící dále na sever, kam zavítá méně turistů než do druhé oblasti.

Hlavními výchozími místy do parku jsou městečka Mezio, Lamas de Mouro a Geres, kde také najdete informační střediska poskytující podrobné informace o nejzajímavějších místech parku. V turistických kancelářích návštěvníkům poradí ohledně ubytování a seznámí je s možnostmi sportovního vyžití, jako je například jízda na koni. Celou oblast křižují četné turistické stezky vedoucí na mnoha místech kolem vodních nádrží, kde se lze po celodenní túře příjemně osvěžit.

V parku najdete hory, říční údolí, megalitické monumenty (antas), vodopády a malé horské vesničky. Na území parku můžete pozorovat mnoho různých druhů živočichů a rostlin. Z živočichů tu můžete zahlédnout například jelena, vlka, lišku nebo divoké koně či orla královského. Raritou parku je 15 druhů vzácné divoké květeny. V některých částech parku se udržela mimořádné zajímavá flóra (mj. zbytky dubového pralesa).

Zvrásněná oblast parku je rozčleněna hlubokými říčními údolími s několika přehradními jezery. Starobylé domky s doškovými střechami stejně jako zemědělské povozy s plnými dřevěnými koly tu uvidí turisté už jen zřídka, častější však jsou kamenné kukuřičné stodoly na kůlech. Němými svědky dávné kulturní historie této oblasti jsou staré megalitické hroby, římské milníky a ruiny románských kostelíků.

Do severní části parku je nejlepší přístup z měst Monção nebo Melgaço, které leží na řece Minho. Zastávku byste si měli udělat u megalitických hrobů a u zbytků románských kostelíků. Kdysi dávno tu prý vedla stará římská cesta, dlouhá asi 320 km, jež spojovala města Braga a Astorga. V nedalekém městečku Miradouro do Gerês se naskýtá jedinečný výhled na podstatnou část parku. Ekologický stav tohoto chráněného území, kde žije i stádo divokých koní, se bohužel neustále zhoršuje.

Pokud se do parku Peneda chystáte rozjet, nečekejte, že v nich pro vás nějaký „Klub portugalských turistů“ vyznačil cesty. Sehnat pohorky, potřeby pro kempování nebo sušené potraviny je těžké a obchodů specializovaných na turistické vybavení je velmi málo. Mnoho map je zastaralých a trasy prakticky nikdo neudržuje. Opuštěnost portugalských horských cest je ohromujícím zážitkem. Dokonce i v těch nejoblíbenějších oblastech stačí, abyste ušli jen pár kilometrů, a ocitnete se zcela sami.

Pokud vám nestačí pouhá chůze a máte chuť se pustit do adrenalinovějších aktivit, můžete se sami nebo s některou agenturou pustit do lezení po skalách, jízd na horském kole, sjíždění řek na kanoi či raftu nebo ježdění na koni. Kromě sportu si můžete zaplatit i pozorování ptáků nebo cesty po místech, kde zanechaly své stopy minulé civilizace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko