Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lisabon a Portugalsko, země mořeplavců

Portugalsko - země plná historických památek, dech beroucích vyhlídek i přírodních krás. Především metropole Lisabon na mohutné řece Tajo zaujme spoustou významných památek, rázovitou architekturou starých čtvrtí i moderními mosty. Na zájezdech cestovní kanceláře GEOPS do Portugalska je možné si odtud vyjet na nejzápadnější mys na pobřeží Atlantiku, do Sintry se skvostnými královskými zámky a zahradami i do kraje Alentejo s megality a starobylým městem Evora zapsaným na seznamu UNESCO.

Už přílet do hlavního města Lisabonu je zajímavý, ať už přílétáte ve dne nebo večer. První, co uvidíte, bude mohutná řeka Tejo, která se vlévá do moře kousek od Lisabonu u městečka Cascais. Ale není to obyčejná řeka, chvilkami máte dojem, že pod vámi snad ani není řeka, ale obrovské jezero nebo moře, vždyť v některých místech je široká až 12 km a překlenovat ji mosty nebylo jednoduché. Proto první z nich vznikl až v 60. letech 20. století až skoro na konci vlády Salazara a je v jejím užším místě, kde řeka Tejo má šířku jen asi 2,8 km a dnes se mu říká Most 25. dubna podle data Karafiátové revoluce a připomíná slavný most ze San Franciska. Skutečným architektonickým unikátem je most Vasco de Gama spojený s Expo 1998, který je dlouhý 17 km a mohou pod ním proplouvat i velké lodě.

Portugalsko - Lisabon pohled na čtvrt Baixa a hrad São Jorge
Foto: Portugalsko - Lisabon pohled na čtvrt Baixa a hrad São Jorge

Dále uvidíte monumentální sochu Krista na konci mostu, která vzhlíží na centrum Lisabonu a připomíná, že Portugalsko nezasáhlo do 2. světové války. Dále si nejde nevšimnout „vodního hradu“ Torre de Belém a Památníku mořeplavců trůnicích na břehu Tejo. A to už letadlo klesá a míří na letiště, které je jen kousek od moderní čtvrti EXPO, ale ješte se mihne Alfama s hradem Svatého Jiří a katedrálou, které připomínají středověkou minulost Lisabonu a zdobné náměstí Praça do Commercio, které je otočené, jak jinak, k řece Tejo jakoby s otevřenou náručí a vítalo již jak krále a královny, nejen ty portugalské, tak i mořeplavce vracející se z dalekých cest s loděmi naplněnými zlatem, stříbrem i exotickým kořením a zbožím z Asie, Afriky i Ameriky.

Lisabon - Torre Belém
Foto: Lisabon - Torre Belém

Lisabon je rozhodně město, které nabízí mnohá překvapení jak rozdílností v architektuře a atmosféře jednotlivých čtvrtí bairros, tak i množstvím dech beroucích vyhlídek miradouros, protože Lisabon leží na množství kopců a kopečků a Lisaboňané proto vytvořili různé zajímavé dopravní prostředky. Do Alfamy, kde jsou uličky snad nejstrmější a nejužší, se dostanete jen malými barevnými tramvajemi a do dalších kopců malými lanovkami, které trochu připomínají švýcarské zubačky a prostor tu dostal i žák slavného konstruktéra Eiffela Ponsard, který tu postavil v roce 1902 výtah Elevador de Santa Justa, který je takovou „Lisabonskou Eiffelovkou“. Je to jednak výtah se dvěma kabinkami, které jezdí nezávisle nahoru a dolů a překonávají převýšení 32 m do čtvrti Chiado, ale dále se dá vystoupat ještě výše po točitém schodišti na vyhlídkovou plošinu s nádhernou vyhlídkou na historické centrum a Tejo. No a pak jsou tu ještě moderní kloubové tramvaje, několik linek metra, tak i příměstské vlaky, ale i příměstské lodní trajekty z Terreiro de Paço nebo Cais de Sodré.

Lisabon - Mosteiro dos Jerónimos
Foto: Lisabon - Mosteiro dos Jerónimos

Zajímavé jsou i výlety do okolí Lisabonu. První bývá Belém, který je sice součástí Velkého Lisabonu, ale je tak trochu mimo historické centrum, i když v něm najdete jeden z nejkrásnějších a nejzdobnějších klášterů v Portugalsku, ale i v Evropě: klášter Svatého Jerolíma z roku 1501 a strážní hrad Torre de Belém z roku 1515 a pobývá tu i portugalský prezident. Nejlepší způsob, jak se dostat do Belému z centra Lisabonu, je vyhlídkový patrový autobus nebo loď. Lisaboňané to mají blízko i na pláže, které začínají za Belém a vedou až za přímořská letoviska Estoril a Cascais. Sintru si už ve středověku oblibili nejen portugalští králové a stavěli a rozšiřovali si zde svá sídla. K těm nejzajímavějším patří zámek Queluz označovaný za portugalské Versailles a National Palace de Sintra, což je v podstatě hrad přestavěný na zámek, který obývali a vylepšovali portugalští králové vlastně nepřetržitě od 12. století až do roku 1910, kdy se Portugalsko stalo republikou.

Lisabon - zdejší keramické dlaždice, Azulejos, mají zvláštní kouzlo
Foto: Lisabon - zdejší keramické dlaždice, Azulejos, mají zvláštní kouzlo

Ze Sintry je to jen kousek přírodním parkem Sintra a přes vinařskou vesničku Colares na skalnaté pobřeží, kde se nachází i nejzápadnějí bod kontinentální Evropy Cabo da Roca s úchvatnými vyhlídkami ze stometrového útesu s majákem, ale kousek dál jsou i pláže s plážovými bary oblíbené i surfaři.

Ale i vnitrozemí Portugalsko má co nabídnout. Například region Alentejo, který začíná za tou mohutnou řekou Tejo je zelenou oázou s množstvím vinic, olivových hájů a korkových dubů a malebnými vesničkami. Někoho možná překvapí, že se tak trochu schovávají obrovské megality připomínající pravěké obyvatele Portugalska. Jsou tu k vidění jak kromlechy, menhiry, tak i dolmeny, a to bez davů turistů. Hlavní město regionu Evora má velmi dlouhou historii a spoustu památek jak středověkých v podobě katedrály a množství kostelů, klášterů a staré univerzity, tak i antický chrám a městské hradby s akvaduktem.

Lisabon - dolmen
Foto: Lisabon - dolmen

A to není všechno, z Lisabonu se dá vyrazit i na výlet rychlovlakem do Porta nebo letecky na pestrobarevný portugalský ostrov Madeiru. To všechno můžete vidět a zažít, když se s námi vydáte na letecký zájezd Lisabon, královská sídla a krásy pobřeží nebo na letecký zájezd na Madeiru.

A o výborné a pestré gastronomii a vínech Portugalska někdy příště anebo na webových stránkách CK GEOPS www.geops.cz.

Autor: Ing. Alena Frčková, průvodce CK GEOPS

- PR článek -

Článek byl zobrazen 6 255 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko