Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Madeira

Madeira je portugalské souostroví sopečného původu nacházející se v Atlantském oceánu, přibližně 580 km od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Jedinými obydlenými ostrovy je turisty na dovolenou hojně navštěvovaná Madeira a menší Porto Santo.

Portugalský ostrov Madeira je nazýván ostrovem květin nebo také perlou Atlantiku. Ostrov byl objeven v roce 1420 dvěma mořeplavci Zarcem a Teixeirou a stal se zastávkou na dlouhých plavbách do Asie. Na ostrově byly zanechány exotické rostliny, kterým se zde daří díky bohaté vulkanické půdě a teplému podnebí, což návštěvníci mohou sledovat nejen ve světoznámé botanické zahradě, ale doslova na každém kroku.

Příznivá poloha a působení Golfského proudu dělá z Madeiry oblíbenou destinaci pro dovolenou v jakémkoliv ročním období. Rtuť teploměru dosahuje 20 °C v zimě, v létě je průměrná teplota vzduchu asi 24 °C. Teplota vody se pohybuje od 17 °C v zimě po 23 °C v létě. Na Madeiře se vyskytuje unikátní flóra – až na 700 druhů květeny, kapradin, různé druhy jalovce a vavřínu. Nikde jinde neuvidíte v takovém množství kvést orchideje, lilie, magnolie, azalky.

Pobřeží Madeiry omývá Atlantický oceán. Jeho vody jsou průzračné a celý ostrov je provoněn jeho charakteristickou vůní. Na Madeiře se setkáte s tolika přírodními útvary, že si budete připadat, jako byste procestovali několik zemí najednou. Vnitrozemí Madeiry je hornaté a krajina chvílemi opravdu může připomenout hory Jižní Ameriky, jindy zase Skotsko.

Madeira je rájem pro vyznavače turistiky. Ve vnitrozemí v horách se nacházejí nádherné scenérie. Z nejvyšších vrcholů ostrova Pico Ruivo a Pico do Arieiro je nezapomenutelné sledovat východ slunce. Zájemci zde mají možnost vyzkoušet paragliding, horská kola, jízdu na koni, tenis, či pro odvážnější – třeba zdolat skalní stěnu.

Ostrov má dvě golfová hřiště. Santo da Serra je umístěno v lese, téměř 700 m nad mořem a pravidelně hostí významné evropské turnaje. Druhé hřiště je vzdáleno pouhých 15 min. jízdy od hlavního města Funchalu. Samozřejmostí pro Madeiru je nepřeberné množství vodních sportů jako například vodní lyže, surf, windsurfing, potápění, vodní skútr, parasailing, plachetnice atd. Výborné jsou zde i podmínky na rybolov.

Zajímavostí ostrova jsou tzv. Levadas, což jsou zavlažovací kanály, podél kterých lze podnikat krátké i dlouhé, ale hlavně nenáročné procházky. Levadas zajišťují dostatek pohybu po celou dobu dovolené, podél nich můžete objevovat přírodní krásy ostrova. Levadas jsou vybudovány po celém ostrově. Je jich až na 2000 km.

Na své si přijdou i milovníci dovolené spojené s potápěním. U města Garajau je totiž jedna z prvních podmořských rezervací v Evropě. Obdivovat tak můžete nejen pestrobarevné rybky, ale také si na vlastní oči prohlédnout a prozkoumat vraky potopených lodí. Pro začátečníky nabízí ostrov několik potápěčských škol.

Madeira je proslulá exportem skvělého vína, krajkami a výšivkami. Určitě ochutnejte výbornou místní specialitu Espetades, kousky masa na rožni, nebo krevety či ryby. K tomu samozřejmě nesmí chybět lahodná portugalská vína. Sláva Madeirského vína se táhne už od středověku, kdy se jím zásobili námořníci vyplouvající odsud na dlouhé výpravy. Nejenom, že jim zpříjemnilo cestu, ale díky vysokému obsahu vitamínů je ochránilo před kurdějemi.

Při těchto plavbách přišli také na to, že víno má na zpáteční cestě mnohem vyváženější a plnější chuť. Začali mu proto říkat „víno zpáteční cesty“. Aby výrobci uměle dosáhli stejných podmínek, za jakých víno dozrává na lodi, začali sudy s vínem skladovat v podkroví domů, vyhřátých sluncem.

Tipy na výlety
Madeira je malá, ale velmi hornatá, takže i s půjčeným autem na několik dní budete mít co dělat, abyste stihli na Madeiře navštívit alespoň část toho, co vás zajímá. Je tady toho k vidění opravdu hodně. Krásná příroda, různorodé pobřeží, kouzelná městečka i hlavní město, které v sobě zahrnuje mnoho zajímavých cílů.

Nejzajímavějším zákoutím ostrova je rybářská vesnice Camara de Lobos, kterou namaloval Winston Churchill při své návštěvě v roce 1950. Z Camara de Lobos je to asi 10 km stoupání přes nejbohatší zemědělskou oblast Jižní Madeiry. Pěstující se zde vysoce kvalitní hrozny. Pokud dojedete až na vrchol hřebene, octnete se na útesu Cabo Girao – jeden z nejvyšších útesů na světě.

Kráter a toboganning – výlet zavede návštěvníky na Pico dos Barcelos s úchvatným výhledem na Funchal, dále na 1 049 m vysoký vrchol Eira do Serrado, tyčící se nad kráterem a dále do údolí vesničky Curral das Freiras na úpatí kráteru. Nezapomeňte navštívit vesnici Monte se známými zahradami a kostelem kde je pohřben poslední rakouský císař Karel V. Tady můžete zažít také jednu z nejoblíbenějších zdejších atrakcí, kdy návštěvníky za poplatek svezou místní muži dolů do města typickými proutěnými sáněmi, které střídavě řídí či táhnou po křivolakých asfaltových silnicích.

Porto Santo
Blízký ostrov Porto Santo a jeho okolní ostrůvky byly objeveny spolu s Madeirou Portugalci, kterým patří dodnes. Nějakou dobu zde žil i Kryštof Kolumbus, jehož připomíná dům v centru města, stejně jako na Madeiře. Jeho největším lákadlem je 9 km dlouhá a široká „Zlatá pláž“ z jemného písku, zatímco v ostatních částech tvoří pobřeží útesy s ostrůvky, mysy, skalisky a jeskyněmi. Okolní ostrůvky lákají především svými divokými skalisky, ojedinělými jeskyněmi a minerálními prameny.

Milovníci klidu a pohody navštěvují tento nedotčený, 11 km dlouhý a 6 km široký ostrov po celý rok díky malému počtu deštivých dní, dostatku slunce a tepla. V neposlední řadě také pro léčivou sílu jemného písku (revma, křečové žíly apod.). Voda je zde vzácné zboží, získává se z pramenů, zato je známá po celém světě pro svoji léčivou sílu. Zdejší minerální prameny léčí kožní a zažívací obtíže.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko