Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ponta Delgada

Hlavním městem ostrova São Miguel, který spadá do portugalského souostroví Azory, je Ponta Delgada s asi 30 tisíci obyvateli. Město se stalo správním střediskem oblasti, je sídlem vlády i univerzity. Zajímavé je také z hlediska historie, která sahá až daleko do středověku. Ponta Delgada je ideálním výchozím místem pro poznávání krás ostrova.

Město bylo v minulosti významným azorským přístavem ležícím na námořní trase mezi Evropou a Amerikou. V 16. století bylo opevněno, protože muselo čelit neustálým útokům korzárů. Během 18. a 19. stoletá výrazně zbohatlo a v té době také vznikly mnohé stavby zdobící dodnes centrum města. Ponta Delgada tak svým vzhledem připomíná právě onu dobu, kdy prosperovalo z mezinárodního obchodu a bylo důležitou zastávkou na cestách za objevováním Nového světa. V současnosti se město rozkládá v délce cca 3 kilometrů podél krásného zálivu a má zajímavý obdélníkový tvar. Dodnes je hlavním přístavem celého Azorského souostroví.

Ponta Delgada je dnes okouzlujícím obchodním městem s krásným historickým jádrem, které přitahuje spousty návštěvníků ze zahraničí. Při procházce zdejšími uličkami se budete moci kochat pohledem na spoustu starých domů a objevíte i četná zajímavá zákoutí. Prohlídku je dobré začít na mořské promenádě, která se vyznačuje kombinací bílých a černých dlaždic na chodnících. Poté se přesunete na centrální náměstí Praça de Gonçalo Velho Cabral, které je snad nejrušnějším a nejzajímavějším místem ve městě. Náměstí bylo pojmenováno po prvním guvernérovi ostrova a je lemováno podloubími, která se otevírají směrem k nábřeží. V podloubích jsou ukryty restaurace, bary a příjemné hospůdky. Na konci náměstí vás jistě zaujmou tři impozantní oblouky pocházející z roku 1783, které byly v minulosti jakousi vstupní branou do Ponta Delgada.

Město se může pochlubit pestrou minulostí, jejímž odkazem je bohaté architektonické dědictví. K vidění je zde mnoho pozoruhodných paláců, kostelů i zámků, na nichž je patrné prolínání architektonických stylů ze 17., 18. a 19. století.  Z toho důvodu láká Ponta Delgada k procházkám a objevování. Pokud byste měli zájem, mohli byste využít turistického vláčku, který vám prohlídku města trochu usnadní.

Na náměstí Largo da Matriz stojí farní kostel São Sebastião, který byl založen roku 1533. Průčelí kostela zdobí manuelský portál z vápence, který je navíc ozdoben složitými reliéfy. Na sakristii můžete obdivovat portugalské dlaždice „azulejos“ a v interiéru zase nábytek pocházející ze 17. století, který byl vyřezán z brazilského palisandru. Dalším pěkným náměstím je Praça 5 de Outubro, jenž se stalo vyhledávaným místem odpočinku místních i turistů. Náměstí je totiž olemováno vzrostlými stromy, které poskytují příjemný stín. V blízkosti tohoto náměstí se tyčí renesanční pevnost Forte de São Brás, která v 19. století prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Další nepřehlédnutelnou památkou Ponta Delgady je rozlehlý klášter Convento da Esperança, který se pravidelně během konání svátku Santo Cristo dos Milagres stává dějištěm velkých oslav. V 16. století klášteru tehdejší papež Pavel III. daroval sochu Cristo dos Milagres, za níž do kláštera dnes míří davy věřících poutníků z celého světa. Socha Krista je zabalená v červeném rouchu a je společně s dalšími ceněnými křesťanskými poklady uložena v o něco níže položeném kostele. Chór kostela zdobí krásné dlaždice z 18. století, které vytvořil Antonio de Oliveira Bernardes. Za zhlédnutí stojí také muzeum Carlose Machado sídlící v bývalém klášteře Santo André. Jsou v něm vystaveny exponáty přibližující rybářský a zemědělský průmysl oblasti. V muzeu jsou však také k vidění obrazy Dominga Rebela, který se zaměřoval na malbu výjevů z obyčejného života na Azorách. Pokud by vás zajímala vycpaná zvířata a jejich kostry, můžete navštívit ještě přírodovědné oddělné muzea.

Kromě bohaté historie nabízí Ponta Delgada také nádhernou okolní přírodu. Je ideálním výchozím bodem pro objevování krás ostrova São Miguel. Vydat se z něj můžete například k sopečnému kráteru, k termálním pramenům nebo jezerům ve vnitrozemí.

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko